logo

1 lipca rusza 36. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego

Wtorek, 30 czerwca 2020 (11:23)

Pod hasłem „Inną Drogą”, wyruszy 1 lipca z Warszawy 36. Piesza Pielgrzymka Młodzieży o Trzeźwość Narodu Polskiego do Miejsca Piastowego w woj. podkarpackim. Potrwa 13 dni i będzie miała wymiar fizyczny, pokutny, duchowy, wirtualny i wspólnotowy – zapowiedzieli organizatorzy.

Pątniczy szlak liczący ok. 400 km rozpocznie się 1 lipca uroczystą Mszą św. w stołecznej archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zgodnie z tradycją pątnicy spotkają się u grobu Sługi Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – propagatora trzeźwości.

Przez kolejne 13 dni w grupach 2-, 3-osobowych pątnicy będą przemierzać trasę pielgrzymki na zasadzie sztafety, do której zostały zaproszone tylko osoby pełnoletnie.

„Sztafeta polega na tym, że każdy kilkukilometrowy odcinek pielgrzymki przemierza inna grupa, składająca się z 2-3 osób. W ten sposób cała trasa z Warszawy do Miejsca Piastowego zostanie pokonana pieszo. Odcinki z reguły będą pokrywały się z etapami, które podejmujemy w tradycyjnie organizowanej pielgrzymce” – wyjaśnił w informacji przekazanej PAP kierownik pielgrzymki ks. Maksymilian Michcik.

Podkreślił, że ci, którazy wpiszą się na listę, muszą być pełnoletni i zdrowi.

„Osoby, które podejmują się pokonania danego odcinka, we własnym zakresie dbają o wyżywienie, o dotarcie do miejsca wyruszania na pielgrzymi szlak i powrót z etapu, który przemierzali, a także zadbają o podstawową apteczkę dla siebie” – poinformował zakonnik.

Zapowiedział, że „bezwzględnie nie będzie możliwości organizowania noclegów”. „Zachęcamy zatem, aby na poszczególne odcinki zapisywały się przede wszystkim osoby z okolic miejscowości, przez które przechodzimy lub które będą mogły dojechać na dany etap pielgrzymki” – dodał ks. Michcik.

Zaznaczył, że osoby biorące udział w sztafecie pielgrzymkowej będą przekazywać sobie nawzajem intencje otrzymane w trakcie pieszego pielgrzymowania; można je także przekazać drogą elektroniczną.

Organizatorzy zachęcają wszystkich, którym bliska jest troska o trzeźwość narodu do łączności duchowej. „Codziennie przez środki społecznego przekazu: YouTube na kanale »projekt trzeźwość« i na grupie pielgrzymkowej na FB będą transmitowane nabożeństwa” – podano.

„Niezależnie od tego, czy ktoś weźmie udział w sztafecie pielgrzymkowej, zachęcamy, aby w dniach 1-14 lipca podjąć jakąś praktykę pokutną, codzienny dobry uczynek w określonej intencji, dodatkową regularną modlitwę, post, uczynki miłosierdzia itp.” – powiedział ks. Michcik.

„Zachęcamy także, aby w czasie trwania pielgrzymki przystąpić do sakramentu pokuty i przystępować do Komunii Świętej. Będzie możliwość umówienia się na telefoniczną rozmowę z ojcem duchownym w trakcie trwania pielgrzymki” – zapowiedział zakonnik.

Pielgrzymkę zwieńczy 13 lipca Msza św. o godz. 16.00. w sanktuarium św. Michała Archanioła bł. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym. Tam mieści się grób bł. ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

KM, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (12:14)