logo

Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej zostanie ponownie otwarte 1 lipca

Wtorek, 30 czerwca 2020 (14:51)

Po dezynfekcji sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej 1 lipca zostanie ponownie otwarte dla wiernych. Ponad tydzień temu bazylika została zdezynfekowana po stwierdzeniu przypadków zakażenia wśród zakonników. Nabożeństwa będą odprawiane przez redemptorystów, którzy nigdy nie mieli koronawirusa.

„Bazylika za zgodą i według zaleceń służb sanitarnych została ponad tydzień temu zdezynfekowana, ponownie zamknięta i oddzielona od klasztoru, gdzie nadal przebywają chorzy na koronawirusa” – oświadczył we wtorek rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz w informacji udostępnionej PAP.

Zaznaczył, że 1 lipca – po czterech tygodniach od zamknięcia – sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej znów zostanie otwarte dla wiernych.

„Pierwszym nabożeństwem będzie Nowenna ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Msza św. o godz. 18.00. W związku z tym przestaje obowiązywać w tej parafii dyspensa biskupa tarnowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane” – podał.

Poinformował, że obecnie wszystkie kościoły redemptorystów są czynne.

„Po dezynfekcji świątyń nabożeństwa zostały przywrócone w Braniewie, Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu. Odprawiają je redemptoryści z miejscowych wspólnot, którzy po kilkukrotnych negatywnych wynikach badań i decyzji służb sanitarnych zostali zwolnieni z kwarantanny i – tak jak wszyscy inni negatywnie testowani lub wyleczeni w Polsce – wracają do normalnego życia i pracy” – oświadczył rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów.

Dodał, że chorzy redemptoryści w Tuchowie, tak jak to zostało już zaznaczone, „przebywają na leczeniu w oddzielonym od otoczenia klasztorze, a nabożeństwa odprawiane będą przez redemptorystów, którzy nigdy nie mieli koronawirusa, mieszkają oddzielnie w innym miejscu i za zgodą służb sanitarnych mogą po 4 tygodniach wrócić do normalnej posługi”.

Oświadczył, że wśród redemptorystów polskich 40 współbraci ma COVID-19 i jest 13 ozdrowieńców – wszyscy pozostają w izolacji (chorzy oddzielnie od ozdrowieńców). Wielu spośród chorych oczekuje na powtórne negatywne testy, by móc po czasie wyznaczonym przez sanepid powrócić do normalnej posługi.

KM, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (15:56)