logo

55. sesja trybunału beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza

Wtorek, 30 czerwca 2020 (15:56)

Ksiądz biskup Henryk Tomasik prosi o modlitwę w intencji trwającego procesu beatyfikacyjnego ks. Romana Kotlarza – niezłomnego kapłana i męczennika czasów komunizmu.

Od 1 grudnia 2018 roku odbyło się 55 sesji trybunału beatyfikacyjnego. Dla porównania – w ciągu 12 lat trwania procesu beatyfikacyjnego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego odbyło się 289 sesji.

– Trybunał beatyfikacyjny w sprawie ks. Romana Kotlarza odbył 55 sesji. Wszystkie materiały, których jest już kilkaset stron, trzeba będzie przetłumaczyć na język włoski i przekazać do Stolicy Apostolskiej. Następnie trzeba będzie opracować dokument tzw. positio, który będzie kolejnym warunkiem procesu beatyfikacyjnego. Opracowanie będzie syntezą całego procesu beatyfikacyjnego. Dlatego proszę o modlitwę w intencji całego procesu – powiedział ks. bp Tomasik.

Zgodnie z kierunkiem wskazanym przez Kongregację do Spraw Kanonizacyjnych, proces ma na celu m.in. udowodnienie męczeństwa kapłana. Księdzu Kotlarzowi od chwili rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego przysługuje tytuł „Sługa Boży”. Zgodnie z prawem kanonizacyjnym przewidziana jest jeszcze jedna publiczna sesja – zamykająca dochodzenie na szczeblu diecezjalnym.

Ksiądz Roman Kotlarz jest jednym z bohaterów protestu robotniczego w czerwcu 1976 roku. Do dziś pozostaje w pamięci wielu osób symbolem walki robotników o wolność i godność ludzkiego życia.

Ksiądz Roman Kotlarz w chwili śmierci miał 47 lat. Był inwigilowany przez komunistyczne władze. 25 czerwca 1976 roku pobłogosławił protestujących radomskich robotników. Był potem nachodzony i dotkliwie pobity przez tzw. nieznanych sprawców na plebanii w Pelagowie-Trablicach, gdzie był proboszczem. Zmarł 18 sierpnia 1976 roku.

JG, PAP

Aktualizacja 30 czerwca 2020 (16:35)