logo

Watykan: Nowy sekretarz generalny Synodu Biskupów

Środa, 16 września 2020 (13:56)
Aktualizacja: 16 września 2020 (14:28)

Wczoraj Ojciec Święty przyjął rezygnację z funkcji sekretarza generalnego Synodu Biskupów złożoną przez ks. kard. Lorenzo Baldisseriego, a jednocześnie mianował ks. abp. Mario Grecha, emerytowanego biskupa diecezji Gozo, dotychczasowego prosekretarza generalnego synodu, sekretarzem generalnym Synodu Biskupów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ksiądz kardynał Lorenzo Baldisseri za niecałe dwa tygodnie, 29 września ukończy 80 lat i straci prawo do udziału w ewentualnym konklawe. 21 września 2013 r. Papież Franciszek mianował go sekretarzem generalnym Synodu Biskupów, a 22 lutego 2014 r. kardynałem.

Ksiądz arcybiskup Mario Grech urodził się w Qala na wyspie Gozo na Malcie 20 lutego 1957 r., ale dorastał w Kercem, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej. Po ukończeniu nauki w liceum w Rabacie podjął w 1977 r. studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji Gozo. 26 maja 1984 r. został wyświęcony na kapłana przez swojego biskupa, Nikola Josepha Cauchi. Kontynuował studia podyplomowe, uzyskując licencjat kanoniczny na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie oraz doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza w Rzymie „Angelicum”. Był wikariuszem w katedrze Gozo i Narodowym Sanktuarium Ta’ Pinu, zanim został proboszczem parafii Kercem. Pełnił także wiele innych obowiązków w diecezji, w tym urzędnika kurialnego i członka kolegium konsultorów.

W październiku 2015 r. uczestniczył w XIV Zwyczajnym Zgromadzeniu Synodu Biskupów poświęconemu rodzinie. 2 października 2019 r. Ojciec Święty mianował go prosekretarzem generalnym Synodu Biskupów.

JG, KAI