logo

Papież pobłogosławił dzwon z Polski – „Głos Nienarodzonych”

Środa, 23 września 2020 (20:08)
Aktualizacja: Środa, 23 września 2020 (20:53)

„Głos Nienarodzonych” – to nazwa dzwonu, ufundowanego przez podkarpacką fundację „Życiu Tak”, który pobłogosławił Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego.

Ważący blisko tonę symbol będzie odtąd towarzyszył wydarzeniom promującym niezbywalne prawo do życia każdego poczętego dziecka.

– Kiedy na początku roku przeczytałem, że rocznie 42 mln dzieci na świecie zostaje zabitych wskutek aborcji, przyszedł czas refleksji: co możemy zrobić w ramach fundacji, powołanej do upominania się o prawo do życia dla wszystkich dzieci poczętych. Tak powstał pomysł odlania dzwonu, który udało się zrealizować dzięki pomocy ludzi dobrej woli – mówi w rozmowie z KAI Bogdan Romaniuk, wiceprezes Fundacji „Życiu Tak” i zarazem pomysłodawca dzwonu „Głos Nienarodzonych”.

Dzwon odlany w znanej pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu pobłogosławił Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej. Waży blisko tonę, a jego zdobienia posiadają głęboką symbolikę, która sama w sobie wyjaśnia podstawy niezbywalnego prawa do życia każdego poczętego dziecka.

– Na kolejnych płaszczyznach tego dzwonu widnieje następujące przesłanie. Najpierw postaci dwóch cherubinów, którzy strzegą poczętego dziecka, widocznego na zdjęciu USG i słowa proroka Jeremiasza: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię i poświęciłem cię”. To przypomina, że każde życie powstaje w łączności z Bogiem.

Dzwon będzie stacjonował w parafii Wszystkich Świętych w Kolbuszowej, miejscu wybranym przez fundację wspólnie z ordynariuszem rzeszowskim ks. bp. Janem Wątrobą.

JG, KAI