logo

Inauguracja Roku Jubileuszowego 100. rocznicy zatwierdzenia michalitów

Niedziela, 27 września 2020 (19:44)
Aktualizacja: 27 września 2020 (20:22)

Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce ks. abp. Salvatore Penacchio zainaugurowano Rok Jubileuszowy 100. rocznicy zatwierdzenia Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

Uroczystość odbyła się w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu, gdzie znajduje się dom macierzysty michalitów. List do z okazji jubileuszu przesłał Ojciec Święty Franciszek.

Przed rozpoczęciem Mszy św. generał zgromadzenia ks. Dariusz Wilk odczytał fragment listu skierowanego przez Papieża z okazji rozpoczynającego się jubileuszu. Framciszek stwierdził w nim, że michalicki charyzmat jest aktualny jak nigdy i charakteryzuje się „troską w stosunku do dzieci ubogich, osieroconych i opuszczonych, przez nikogo niechcianych i często uważanych za margines społeczeństwa”.

Ojciec Święty zawierzył zgromadzenie opiece Maryi i św. Michała Archanioła oraz udzielił swojego błogosławieństwa, „obejmując nim chętnie również tych, których spotykacie podczas waszego codziennego apostolstwa”.

W homilii ks. abp Salvatore Penacchio zwrócił uwagę, że Miejsce Piastowe jest kolebką zgromadzenia michalickiego, tak silnie związanego z osobą założyciela bł. księdza Bronisława Markiewicza. Przypomniał jego słowa wypowiedziane niedługo przed swoją śmiercią w starej plebanii: „Odchodzę, a wy zostaniecie i poprowadzicie dalej dzieło, które nie jest moje, lecz Boże”.

Nuncjusz prosił uczestników liturgii, aby do swoich domów i wspólnot zanieśli serdeczne pozdrowienie od Papieża, „który polecił modlić się za przyczyną św. Michała Archanioła w tych trudnych czasach, także z powodu pandemii”.

List na jubileusz zgromadzenia skierował również premier Mateusz Morawiecki.

JG, PAP