logo

W sobotę konsekracja kościoła w syberyjskim Białymstoku

Piątek, 11 czerwca 2021 (13:19)
Aktualizacja: Piątek, 11 czerwca 2021 (13:23)

W sobotę odbędzie się konsekracja odbudowanego po pożarze kościoła w syberyjskiej wsi Białystok – poinformowali organizatorzy akcji, w ramach której zbierane były pieniądze na odbudowę świątyni. Kościół miał być wyświęcony już przed rokiem, uniemożliwiła to jednak pandemia koronawirusa.

Kościół w syberyjskim Białymstoku zbudowali w 1908 r. Polacy, którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się w tamte strony za chlebem i założyli osadę. Pożar świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Pieniądze na odbudowę w ramach akcji „Syberyjski Białystok – zmartwychwstanie” zbierała przez blisko dwa lata parafia katolicka prowadzona przez jezuitów w Tomsku w Rosji. Pod jej opieką są też wierni ze wsi Białystok, gdzie – choć nieliczni – żyją jeszcze potomkowie polskich osadników z początku XX w.

Zbiórka ruszyła w połowie 2017 r. Z końcem kwietnia 2019 r. ogłoszono, że dzięki wsparciu osób indywidualnych i instytucji z Polski i zagranicy, m.in. środowisk polonijnych, udało się zebrać potrzebną kwotę, aby postawić nową kaplicę.

Odbudowa ruszyła dwa lata temu, budynek jest drewniany, a całość projektu oparta na oryginalnej bryle kościoła z 1908 r. Nowy obiekt jest jednak znacznie mniejszy, łącznie z poddaszem jego powierzchnia nie przekracza 100 m kw., ale na potrzeby obecnej społeczności syberyjskiego Białegostoku jest wystarczająca.

Oprócz części sakralnej, w budynku jest też miejsce, w którym będzie można prowadzić aktywizację i edukację miejscowych dzieci. Na strychu zaś miejsce noclegowe, które będzie wykorzystywane np. przez duchownych przyjeżdżających do wsi w obowiązkach duszpasterskich. Przed miesiącem na wieży świątyni zawisł dzwon. O pożarze z 2017 roku przypomina krzyż i tablica, znajdujące się obok nowego kościoła.

Pierwsza Msza św., jeszcze w niewykończonym budynku, odbyła się podczas Bożego Narodzenia w 2019 roku. Konsekracja była planowana na 13 czerwca 2020 r., w dzień patrona tej świątyni św. Antoniego z Padwy, została jednak przeniesiona – decyzją władz kościelnych – na późniejszy termin, z powodu pandemii i związanej z nią sytuacji w Rosji.

APW, PAP