logo

Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin w diecezji rzeszowskiej

Poniedziałek, 21 czerwca 2021 (08:49)
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca 2021 (09:10)
Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym – mówił ks. bp Jan Wątroba podczas Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin. Częścią obchodów był Marsz dla Życia i Rodziny.

Pierwszym punktem rzeszowskich obchodów Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin był Marsz dla Życia i Rodziny, który rozpoczął się przy kościele św. Jadwigi Królowej przy al. T. Rejtana w Rzeszowie. Na czele marszu jechał samochód wiozący dzwon „Głos Nienarodzonych”. Dzwon ufundowany przez Fundację „Życiu Tak” rozbrzmiewał przez całą trasę marszu.

W parku Papieskim uczestnicy marszu wysłuchali świadectwa Bawera Aondo-Akaa, niepełnosprawnego mieszkańca Krakowa zaangażowanego w obronę życia i godności każdego człowieka. Ponadto głos zabrali, m.in.: ks. Jan Kobak, diecezjalny duszpasterz rodzin, i Jacek Kotula z Fundacji „Życiu Tak”.

O godz. 17.00 w katedrze rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Jana Wątroby. W homilii biskup rzeszowski mówił m.in. o Bożej mocy, która objawia się w słabości.

– Miłość Chrystusa do nas uczyniła Go słabym. Najbardziej ta słabość objawiła się na krzyżu. Za tą słabością na krzyżu idzie cały ciąg działań Bożych właśnie poprzez cichość, pokorę i słabość – to jest Boża metoda; to jest Jego sposób władania – mówił hierarcha.

Biskup zwrócił uwagę, że Jezus przez swoje uniżenie i słabość utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z człowiekiem bezbronnym.

– Jezus jest obecny w każdym człowieku. Jezus utożsamia się z każdym człowiekiem, a szczególnie z tym najbardziej bezbronnym, jeszcze nienarodzonym. Jako bezbronny zdany jest na wolę człowieka, a często na jego samowolę, aby w kruchości i słabości objawić swoją wszechmoc – powiedział kaznodzieja.

Biskup zachęcał słuchaczy, aby Boża logika uniżenia i słabości stała się zasadą ich codziennego postępowania.

– Gdy Chrystus pyta uczniów o wiarę, to chodzi o wiarę w Boga działającego z mocą, ale poprzez słabość krzyża. To jest paradoks trudny do przyjęcia. Boimy się krzyża, boimy się słabości, cierpienia, ofiary. Taka jest jednak konsekwencja wiary w Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. […] W chrześcijaństwie wszystko się sprowadza do tego, aby uwierzyć w słabość krzyża. W nim jest mądrość, moc i zbawienie – podkreślił ks. bp Wątroba.

Pierwszy Dzień Świętości Małżeństw i Rodzin odbył się w Rzeszowie w 2018 r.; z kolei Marsz dla Życia i Rodziny w Rzeszowie przeszedł już po raz dwunasty. Organizatorem Dnia Świętości Małżeństw i Rodzin wraz z marszem jest Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie oraz Fundacja „Życiu Tak” z Rzeszowa.

APW, KAI