logo

Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

Niedziela, 5 grudnia 2021 (08:47)
Aktualizacja: Niedziela, 5 grudnia 2021 (10:10)

W drugą niedzielę Adwentu obchodzony jest Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i finansowe wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji. Ci ludzie liczą na naszą solidarność – powiedział PAP dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża TChr.

Ksiądz Kryża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej [zgromadzenie chrystusowców – PAP] podkreślił, że „za naszą wschodnią granicą Kościół katolicki jest wciąż na etapie rozwoju”.

Zwrócił uwagę, że zaczną jego część stanowią ludzie polskiego pochodzenia. – Sześćdziesiąt procent wiernych to osoby z polskimi korzeniami. Najwięcej jest ich na Białorusi, Ukrainie, Litwie i Łotwie oraz w Mołdawii – powiedział dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. Przyznał, że szacunki są bardzo różne. – Jedni mówią o kilku tysiącach katolików polskiego pochodzenia, inni nawet o kilku milionach. Z naszych danych wnika, że można mówić o 2 mln ludzi – zaznaczył ks. Kryża.

JG, PAP