logo

Leśnicy pielgrzymowali do skarżyskiej Ostrej Bramy

Wtorek, 4 października 2022 (20:57)
Aktualizacja: Wtorek, 4 października 2022 (21:12)

Brać leśnicza pielgrzymowała 4 października do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej, gdzie znajduje się jedyna w Polsce replika wileńskiej Ostrej Bramy. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup Marek Solarczyk.

W pielgrzymce uczestniczyli leśnicy z regionu radomskiego oraz województwa świętokrzyskiego. Wspominali świętego Franciszka z Asyżu – patrona leśników i przyrodników, oraz modlili się za tych, których dzisiaj nie ma już wśród nas.

Pielgrzymka rozpoczęła się przemarszem jej uczestników z Nadleśnictwa Skarżysko do bazyliki Matki Bożej Ostrobramskiej. Następnie w sanktuarium wykład pt. „Franciszku, odbuduj swój Kościół” wygłosił o. Ireneusz Wierzchowski.

Leśników przywitał kustosz ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz skarżyskiego sanktuarium maryjnego. – Chcemy dziś dziękować Bogu za was i waszą pracę. Jesteście potrzebni światu – mówił ksiądz prałat.

Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Marek Solarczyk. – Niech przykład Świętego Franciszka zachęci nas do tego, abyśmy osobiście potrafili szukać odpowiedzi na pytanie: jaka powinna być harmonia mojego życia z Bogiem i w czym powinna się wyrazić w moim życiu z tymi, którzy są ze mną – mówił bp Solarczyk.

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie wynosi ona ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości”, zakładający wzrost lesistości do 33 proc. w 2050 r.

AB, KAI