logo

Lwów podziękował za bł. Martę Wiecką

Piątek, 2 czerwca 2023 (21:14)
Aktualizacja: Sobota, 3 czerwca 2023 (12:07)
Lwów podziękował Bogu za beatyfikację siostry Marty Wieckiej, która odbyła się w tym mieście przed piętnastoma laty. Z tej okazji w katedrze lwowskiej zostały umieszczone na stałe jej relikwie.
 
Błogosławoina Marta ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia – szarytek – pracowała na początku XX wieku w Śniatyniu na terenie archidiecezji lwowskiej i oddała swe życie, opiekując się chorymi na tyfus plamisty.

Uroczystej Mszy św. sprawowanej w bazylice metropolitarnej we Lwowie przewodniczył ks. bp Witalij Skomorowski, przewodniczący rzymskokatolickiej Konferencji Episkopatu Ukrainy, a homilię wygłosił
ks. abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski.

Tak o aktualności życia bł. Marty Wieckiej mówi s. Anna Brzęk ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia: „Mamy czas wojny. Tyle ludzi cierpi, tyle ludzi jest zagrożonych. Potrzeba ofiarności, aby w drugim człowieku dostrzegać Chrystusa; w tym człowieku, któremu pomagamy. Dzisiaj mamy wielu ludzi zranionych pod względem materialnym, którzy stracili wszystko, ale także zranionych pod względem duchowym. Okazując pomoc uchodźcom oraz pomagając sobie wzajemnie – jedni drugim – trzeba czynić to w duchu szacunku, bez poniżania nikogo. Potrzeba takiej pomocy, bardzo dyskretnej, która podnosi, która stawia człowieka na nogi i nie przytłacza go ani nie przygnębia. Tak właśnie działała siostra Marta”.

W uroczystości brali udział zakonnicy i zakonnice należące do tzw. Rodziny Wincentyńskiej z Ukrainy i Polski. Przed katedrą lwowską została także otwarta dwujęzyczna polsko-ukraińska wystawa plenerowa poświęcona bł. Marcie Więckiej.

APW, KAI