„Święta Bożego Narodzenia to czas modlitwy, zadumy, spotkań w gronie rodziny. W tym roku część żołnierzy spędza Boże Narodzenie na służbie, strzegąc bezpieczeństwa naszych granic. Wielu z nich uczestniczyło w Pasterkach odprawianych w kościołach i kaplicach w strefie przygranicznej” – napisał Mariusz Błaszczak, szef MON. Do wpisu minister dołączył zdjęcia z uroczystych Pasterek, w których brali udział żołnierze.
W piątek Mariusz Błaszczak wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wzięli udział w spotkaniu świątecznym z żołnierzami służącymi na granicy z Białorusią zorganizowanym w obozowisku Nowa Łuka (woj. podlaskie).
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys. Natomiast od początku grudnia było prawie 1,4 tys. prób.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy.

