logo

NIK: Urzędy często są niedostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami

Środa, 24 czerwca 2026 (14:27)
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2026 (14:33)

Wiele urzędów nie zapewnia samodzielnego korzystania z usług publicznych osobom ze szczególnymi potrzebami – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Problem dotyczy szczególnie dostępności architektonicznej,
cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej w urzędach.

Kontrola NIK objęła okres od 1 stycznia 2019 r.
do 20 sierpnia 2025 r. Skontrolowano 16 jednostek 
– po dwa urzędy gmin i dwa starostwa powiatowe
z terenu województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego i opolskiego.

W raporcie Izba wskazała, że w ponad 87 proc. jednostek stwierdzono przypadki niespełniania minimalnych warunków dostępności architektonicznej. W budynkach brakowało m.in. odpowiednich podjazdów, wind czy innych rozwiązań technicznych, które pozwoliłyby bez problemu dotrzeć do każdego pokoju. Dodatkowo w niektórych miejscach brakowało oznaczeń ostrzegających o zmianie poziomu podłogi, a schody były jedyną drogą dotarcia
na miejsce. Trudności z przemieszczaniem się i dostępem do różnych stref wynikały ze zbyt wąskich korytarzy
i przejść, przez co osoby na wózkach inwalidzkich
nie miały miejsca na manewry.

Drzwi wejściowe oraz te prowadzące do gabinetów również okazywały się za wąskie. Utrudnienia były też wynikiem
źle ustawionych elementów wyposażenia i małej architektury, które skutecznie blokowały dostęp
do tablic ogłoszeń czy dzwonków przyzywających pomoc.

AB, PAP