logo

Warmińsko-mazurskie: Ćwiczenia wojskowe

Piątek, 26 czerwca 2026 (11:18)
Aktualizacja: Piątek, 26 czerwca 2026 (11:34)

Żołnierze wojsk lądowych, powietrznodesantowych
i marynarki wojennej trenowali w piątek w porcie
w Elblągu odbicie z rąk przeciwnika obiektów infrastruktury krytycznej. Był to końcowy epizod ćwiczenia „Dzielny Dzik 26”.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia pododdział
20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej
w nowoczesnych lekkich pojazdach rozpoznawczych Legwan przeprowadził szturm na teren portu zajęty przez przeciwnika. Jednocześnie żołnierze 25. Brygady Kawalerii Powietrznej wykonali desant przy pomocy śmigłowca
Mi-17. W ćwiczeniu uczestniczyły też nowoczesne śmigłowce bojowe AH-64 Apache.

Wsparcie w odbijaniu obiektów infrastruktury krytycznej zapewnił im okręt ORP Śniardwy, wchodzący w skład
8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Stacjonujący na co dzień
w Gdyni trałowiec przybył do elbląskiego portu
po przepłynięciu kanału przez Mierzeję Wiślaną.

AB, PAP