logo

Rozpoczęły się niedzielne obchody 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r.

Niedziela, 28 czerwca 2026 (10:16)
Aktualizacja: Niedziela, 28 czerwca 2026 (11:15)

Od złożenia kwiatów przed bramą zakładów H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych rozpoczęły się niedzielne uroczystości 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. W obchodach weźmie udział prezydent Karol Nawrocki oraz przywódcy kilku europejskich krajów.

Niedzielne obchody 70. rocznicy zrywu rozpoczęły się o godz. 6.00 rano od złożenia wiązanek kwiatów przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski, skąd w 1956 r. wyruszali strajkujący robotnicy. W uroczystości wzięli udział m.in. związkowcy, kombatanci, przedstawiciele władz centralnych i samorządowych oraz delegacje z różnych zakładów pracy.

Przewodniczący Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” w zakładach H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (FPS) Wojciech Antczak w swoim wystąpieniu zaznaczył, że 70 lat temu z bramy ówczesnych Zakładów Metalowych im. J. Stalina robotnicy wyszli „w niemym marszu po chleb, wolność i szacunek”.

JG, PAP