Iran/WFP: Jeśli wojna potrwa do czerwca, 45 mln osób na świecie grozi klęska głodu
Światowy Program Żywnościowy (WFP) ostrzegł dzisiaj, że jeśli wojna w Iranie potrwa do czerwca i jeśli ceny ropy utrzymają się na poziomie powyżej 100 dolarów za baryłkę, to światu grozi nowa klęska głodu, która może dotknąć około 45 mln osób.
Jak przekazał reporterom w Genewie zastępca dyrektora wykonawczego WFP Carl Skau, prognozy wskazują na to, że 45 mln osób zostanie dotkniętych dotkliwym głodem z powodu wzrostu cen żywności, ropy naftowej, a także kosztów transportu. Jeśli do tego dojdzie, liczba osób mierzących się z głodem przekroczy obecny rekordowy poziom 318 mln w skali świata.
– To oznaczałoby, że globalny indeks głodu osiągnąłby rekordowy poziom w historii. To straszna, straszna perspektywa – przyznał Skau. Dodał, że „już przed tą wojną byliśmy w stanie poważnego [zagrożenia], ponieważ głód nigdy nie był tak dotkliwy jak teraz, zarówno pod względem liczby [osób], jak i skali [zjawiska]”.
Trwający paraliż żeglugi w cieśninie Ormuz i rosnące ryzyko dla ruchu morskiego na Morzu Czerwonym zwiększają koszty energii, paliwa i nawozów, pogłębiając głód także poza regionem Bliskiego Wschodu. Według analizy WFP najbardziej narażone są kraje Afryki Subsaharyjskiej i Azji ze względu na ich zależność od importu żywności i paliw.
APW, PAP

