logo

Oman: Teheran i Maskat powołają wspólną komisję w sprawie cieśniny Ormuz

Wtorek, 23 czerwca 2026 (15:25)

Oman i Iran utworzą wspólną komisję ds. zarządzania żeglugą w cieśninie Ormuz – poinformowały oba państwa we wspólnym oświadczeniu opublikowanym dzisiaj po spotkaniu przewodniczącego irańskiego parlamentu Mohammada Baghera Ghalibafa i szefa MSZ Iranu Abbasa Aragcziego z władzami Omanu w Maskacie.

„Obie strony (Iran i Oman) potwierdziły, że wszelkie ustalenia dotyczące cieśniny Ormuz muszą w pełni respektować suwerenność i suwerenne prawa dwóch państw nadbrzeżnych” – podkreślono w komunikacie opublikowanym przez omańskie ministerstwo spraw zagranicznych. Dodano, że Oman i Iran przeprowadzą konsultacje z pozostałymi państwami regionu oraz innymi zainteresowanymi stronami.

Oman i Iran zadeklarowały również wolę utrzymania Ormuzu jako bezpiecznego i otwartego szlaku dla żeglugi międzynarodowej oraz kontynuowania współpracy na rzecz bezpieczeństwa morskiego, swobody żeglugi i stabilności regionalnej.

APW, PAP