logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Dlaczego edukacja domowa

Sobota, 17 lutego 2018 (09:08)

Aktualizacja: Sobota, 17 lutego 2018 (17:28)

Dlaczego edukacja domowa gwarantuje wychowanie dziecka po katolicku bardziej niż szkoła? I co jest dla niego lepsze – zamykanie w grupie rówieśników czy zapewnienie kształcenia i wychowania w środowisku rodzinnym?

 

O tym, już dzisiaj, będą mogli podyskutować rodzice, nauczyciele, kapłani oraz wszyscy zainteresowani tematem edukacji domowej podczas konferencji przygotowanej przez Grupę Edukacji Domowej im. św. Józefa Oblubieńca, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin w Szczecinie.  

– Edukacja domowa to dla nas nie tylko etap szkolny, ale całokształt katolickiego wychowania dzieci, którym od początku chcemy objąć nasze pociechy – mówi nauczycielka Magdalena Poprawska z Grupy Edukacji Domowej im. św. Józefa Oblubieńca, jednego z organizatorów konferencji.

Poprawska ocenia, że pozostawienie dziecka w klasie, w grupie np. trzydziestu rówieśników, jest bardziej zamykaniem na życie niż zorganizowanie mu edukacji w domu. – Kto z nas, dorosłych, funkcjonuje na co dzień w grupie rówieśników? – pyta Poprawska. – Przygotowanie dziecka do funkcjonowania w środowisku naturalnym, jakim jest właśnie rodzina, jest dla niego o wiele bardziej wartościowe, gdyż przygotowuje do życia zarówno z młodszymi, którymi stara się opiekować, ze starszymi, z którymi musi się dogadać, jaki i z dorosłymi, z którymi uczy się współpracować – zauważa nasza rozmówczyni.

Jak podkreśla, to, co dziecko otrzymuje dzięki edukacji w warunkach domowych, a co będzie miało szczególny wpływ na jego katolickie wychowanie, to czas – na to, aby rano całą rodziną uklęknąć do modlitwy, aby o 12.00 odmówić „Anioł Pański”, aby pójść razem na Mszę św., czas na głębokie rozmowy, tłumaczenie tego, co ważne i trudne.

Konferencja rozpoczęła się o godz. 9.00 Mszą św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego – w bazylice mniejszej, parafii św. Jana Chrzciciela, przy ul. Bogurodzicy 3 – o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży. O godz. 11.00 rozpoczną się wykłady w siedzibie „Civitas Christiana” przy ul. Kaszubskiej 20/3 w Szczecinie.

 

Monika M. Zając

NaszDziennik.pl