logo
logo

Zdjęcie: Marek Borawski/ Nasz Dziennik

Nie bądźmy bierni

Niedziela, 26 marca 2023 (10:44)

Aktualizacja: Niedziela, 26 marca 2023 (10:45)

Potrzeba homilii ukazujących wielkość i zasługi Papieża Polaka. Nie możemy stać bezczynnie

– Dziś potrzebujemy modlić się i wynagradzać ataki, jakich na naszej ziemi doznaje święty. Ataki oparte na kłamstwach i oszczerstwach nie mogą wygrać z prawdą na jego temat. Ojcem kłamstwa jest szatan, dlatego przeciwstawiajmy się mu naszą modlitwą – mówi „Naszemu Dziennikowi” ks. bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej.

Módlmy się osobiście, a także we wspólnotach i w parafiach. Organizujmy nabożeństwa ekspiacyjne i Msze św. w tej intencji. W naszych parafiach mamy obrazy św. Jana Pawła II, gromadźmy się przed nimi, przepraszajmy za zło, jakie dokonuje się na naszych oczach, i prośmy niebo o zatrzymanie tej lawiny kalumnii, jaka spada na świętego Papieża Polaka, na Kościół i wiarę świętą. Kapłani w homiliach niech przypominają wielkość i zasługi Ojca Świętego dla Polski i świata.

– Tej modlitwy bardzo potrzebujemy. Atak, jaki obserwujemy, jest bulwersujący i zarazem zadziwiający, że można być aż tak obłudnym w formułowaniu fałszywych oskarżeń. Święty Jan Paweł II był i jest heroldem wiary, służył Bogu, Kościołowi i ludziom! Umacniał Kościół u schyłku wieku XX i wprowadził go w wiek XXI – podkreśla ks. bp Ignacy Dec.

Modlitwę wynagradzającą już jutro o godz. 12.00 podejmie sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

– Jako wierzący, katolicy i Polacy wiele zawdzięczamy św. Janowi Pawłowi II i nie możemy się godzić na atakowanie jego osoby. Mamy prawo i obowiązek bronić tego, co święte. Obrona Papieża Polaka to obrona wiary w sercach Polaków i ratowanie tożsamości naszego Narodu, którą z taką agresją próbuje się dziś zniszczyć – zauważa o. Andrzej Laskosz CSsR, kustosz sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. – Powróćmy do nauki Papieża Polaka, czytajmy jego homilie, listy, adhortacje apostolskie i encykliki. To bogactwo treści będzie nas umacniać, dlatego miejmy w domowych biblioteczkach pozycje św. Jana Pawła II, czytajmy je i dzielmy się nimi z innymi – zachęca.

Teatr kłamstw, jaki organizują nam obecne lewicowo-liberalne media, jest wyjątkowo niesmaczny i haniebny, a fakt, że dokonuje się to właśnie w Polsce, na ziemi tak umiłowanej przez św. Jana Pawła II, powinien spotkać się z naszą zdecydowaną odpowiedzią. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki w specjalnym oświadczeniu zaapelował do „wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża”. Podkreślił też, że zarzuty formowane w oparciu o dokumenty Służby Bezpieczeństwa nie są wiarygodne, a „medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny”.

Urszula Furtak, prezes Akcji Katolickiej w Polsce, w oświadczeniu Akcji Katolickiej zauważa, że w rozpętanej próbie zniesławienia Papieża Polaka „odnajdujemy nienawistny atak na nas, katolików, na nasze autorytety, na młodzież i nasze rodziny, które na fundamencie Bożego ładu pragną budować swoje życie. Odrzucamy atak na nasze świątynie, bluźnierstwa wprowadzane w naszą kulturę i wprowadzany przez media nieustanny zamęt. Nie zgadzamy się na narzucanie nam programów i niemoralnych wzorców. Nie pozwolimy na burzenie polskich, chrześcijańskich systemów wartości”.

Musimy reagować teraz

– Jesteśmy świadkami wyjątkowo zmasowanych ataków na postać św. Jana Pawła II. Za granicą nie jest on tak szkalowany, jak u nas. Nie możemy przejść obojętnie obok tych kłamstw. Potrzeba naszej modlitwy wynagradzającej, dlatego w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu podejmujemy ekspiację już w sobotę 11 marca, a kolejny raz za tydzień, 18 marca. Atak trwa teraz, dlatego teraz musimy reagować i teraz potrzebne jest nasze zaangażowanie – akcentuje o. Andrzej Laskosz CSsR.

Tego dnia po Mszy św. o godz. 12.00 odbędzie się procesja pokutna z Najświętszym Sakramentem i relikwiami świętych. – W ten sposób będziemy wynagradzać zniewagi i zniesławienie świętego Papieża, który jest darem dla naszego Narodu i dla świata – dodaje kustosz.

Nie jest to jedyna modlitwa wynagradzająca w sanktuarium. – W każdy wtorek w sanktuarium modlimy się nowenną do św. Jana Pawła II. Podczas niej dziękujemy za łaski otrzymane za wstawiennictwem świętego Papieża, m.in. za uratowanie małżeństw przez rozpadem i za uzdrowienia. Wierni wówczas składają przed Bogiem także liczne prośby za jego pośrednictwem. Za każdym razem towarzyszy nam także intencja wynagradzająca, za każdym razem przepraszamy za ataki, jakim jest poddany w swojej ukochanej Ojczyźnie, za uderzenia w Kościół i w świętą wiarę. Jest to moment, gdy osobiście chcemy przepraszać św. Jana Pawła II. Każdy z nas może się włączyć dzięki transmisji prowadzonej przez Radio Maryja – zachęca o. Andrzej Laskosz CSsR.

Nasz rozmówca zwraca uwagę, by podobne inicjatywy i modlitwy organizować w naszych parafiach.

– Łączmy się na modlitwie wynagradzającej ataki na św. Jana Pawła. Zachęcajmy swoich bliskich, rodziny i parafię do wspólnej ekspiacji. Warto w swojej wspólnocie i swojej parafii wspólnie omadlać tę intencję – zarówno podczas nabożeństw, jak i Mszy Świętej – akcentuje o. Andrzej Laskosz CSsR. – Kto może, niech da świadectwo przez wstąpienie do Bractwa św. Jana Pawła II. Zainteresujmy się kierunkiem studiów podyplomowych „Dziedzictwo myśli św. Jana Pawła II” na AKSiM. Pokażmy, że dziedzictwo tego wielkiego Polaka jest dla nas ważne – dodaje.

Odpowiedzieć na kłamstwa

Nasza modlitwa jest konieczna, bo za kłamstwem stoi diabeł, on jednak nie wygra z Bogiem, z którym łączymy nasze duchowe zmagania.

– Atak na św. Jana Pawła II oparty jest na kłamstwie. Nie możemy dawać wiary dokumentom tworzonym na potrzeby Służby Bezpieczeństwa. Niestety, niektórzy z komentatorów bardziej wolą wierzyć teczkom niż prawdzie Ewangelii. Dokumenty mające na celu uzasadnić kłamstwo, manipulujące prawdą, tworzone za judaszowe srebrniki dziś traktowane są jako wiarygodne. To rzecz nie do pomyślenia – wskazuje ks. bp Ignacy Dec. – Odpowiedzmy na kłamstwo prawdą i dajmy tej prawdzie świadectwo. Nie każdy z nas może zabrać głos publicznie na areopagach świata, ale każdy może się modlić. W każdej chwili i czasie możemy kierować modlitwy do Pana Boga. Jest to wielka moc! Jest to szansa na zwycięstwo prawdy. Kłamstwo pokonamy ze wsparciem Boga. Módlmy się też za ludzi, którzy dali się wciągnąć w propagowanie kłamstw – zaznacza.

Nasz rozmówca wyjaśnia, że ataki służą upokorzeniu naszego Narodu. – Jesteśmy nadal ostoją katolicyzmu na kontynencie. Jesteśmy solą w oku tych, którzy postawili sobie za cel zniszczenie Kościoła. Ten zamysł jest szeroki i ma prowadzić do unicestwienia cywilizacji chrześcijańskiej oraz jej dziedzictwa. Ataki na św. Jana Pawła II to element walki prowadzonej na wielu polach życia społecznego, kulturalnego i religijnego nie tylko w Polsce, ale też w wielu krajach. Stoją za nimi słudzy kłamstwa, ale nie możemy pozwolić, by nas pokonali. To my mamy rację, bo za nami przemawia prawda. Bądźmy jej wierni – apeluje biskup senior ze Świdnicy.

Przykład młodych

Piękny przykład mężnego opowiedzenia się po stronie prawdy dało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. W wydanym 8 marca oświadczeniu podkreśla ono „niezachwianą wiarę w autorytet świętego Papieża” młodego pokolenia.

– Stanowczo nie zgadzamy się na niszczenie dobrego imienia osoby, której my, Polacy, szczególnie dużo zawdzięczamy. Gdyby nie stanowcza postawa św. Jana Pawła II oraz jego nieugięta przynależność do Chrystusa, losy naszej Ojczyzny mogły się potoczyć inaczej – mówi „Naszemu Dziennikowi” Martyna Gieleta, przewodnicząca Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Pragniemy podkreślić naszą niezachwianą wiarę w autorytet św. Jana Pawła II oraz zadeklarować naszą gotowość do realizowania nauczania oraz testamentu, który nam pozostawił, tak aby kolejne pokolenia młodych mogły korzystać z tej spuścizny – stwierdza.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że KSM pozostanie wierne nauczaniu i dziedzictwu Papieża Polaka.

– Zainspirowani i wdzięczni za jego nauczanie, chcemy podejmować działanie i wymagać od siebie, „choćby inni od nas nie wymagali”. Jako część Kościoła chcemy zabierać głos w sprawach, które bezpośrednio go dotyczą lub ranią – to między innymi dzięki św. Janowi Pawłowi II mamy pewność, że głos młodych jest w Kościele oraz w świecie słyszalny, ważny i potrzebny – akcentuje Martyna Gieleta.

Krzysztof Gajkowski

Nasz Dziennik