logo
logo

Zdjęcie: Justyna Lasiak/ Inne

Górale bronią Papieża Polaka

Czwartek, 30 marca 2023 (12:18)

Aktualizacja: Czwartek, 30 marca 2023 (12:18)

W Zakopanem pod Wielką Krokwią zebrali się górale i małopolskie władze, aby wspólnie zaprotestować przeciwko oszczerstwom szkalującym Świętego Jana Pawła II.

 

Mieszkańcy Podhala, władze małopolskich samorządów, burmistrzowie Zakopanego i okolicznych miejscowości przypomnieli podczas wcześniejszej konferencji, jak wielki wkład w odbudowę polskości miał Święty Jan Paweł II.

Sekretarz miasta Zakopane, Grzegorz Cisło, przywitał zgromadzonych słowami: „Zebraliśmy się w miejscu, które swoją obecnością uświęcił Papież Jan Paweł II, aby wspólnie bronić jego dobrego imienia”. Marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski wyraził sprzeciw wobec podważania świętości życia i nauczania Papieża Polaka, podkreślił, że nie zgadza się na manipulację i wzbudzanie agresji wobec imienia Jana Pawła II. Przypomniał zebranym, że to właśnie w tym miejscu, gdzie zgromadzili się mieszkańcy Podhala, 6 czerwca 1997 roku gościł Ojciec Święty Jan Paweł II, mówiąc: „Na was zawsze można liczyć”. Właśnie w tych trudnych chwilach, po 26 latach, trzeba powrócić do słów hołdu górali polskich: „Przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji”.

W miejscu, w którym zebrali się mieszkańcy Zakopanego, władze i górale, aby sprzeciwić się narastającej propagandzie nienawiści, 26 lat temu stał ołtarz, przy którym sprawował Mszę św. Jan Paweł II. Słów Papieża pod skocznią słuchało wówczas 250 tysięcy wiernych.

Starosta tatrzański wspominał o trudach, jakie spotykały rdzennych mieszkańców Zakopanego. Mieszkańcy Podhala, żyjąc w takich warunkach, nigdy się nie poddali, bo to, co ich spajało i podtrzymywało, to była i nadal jest wiara katolicka, której bronić będą zawsze. – Atak na Papieża to także atak na naszą społeczność – podkreślił starosta Piotr Bąk.

Swój sprzeciw wobec skandalicznych kłamstw i manipulacji akcentowali i inni samorządowcy. – W każdym góralskim domu mamy tzw. biołe izby, gdzie trzyma się rzeczy najważniejsze i najbardziej wartościowe. Nie wchodźcie nam do naszych „biołych izb serca” z brudem na butach i kłamstwem na ustach – powiedziała Anita Żegleń, wójt gminy Poronin.

Przypomniano także, jak wielkim obrońcą i orędownikiem wolności był Święty Jan Paweł II. Słuchając jego nauk, nie możemy dopuścić do sytuacji, w której wolność jest nam odbierana, i pozwolić na zniewalanie umysłów poprzez fałsz i propagandę, co dobrze pamiętamy z czasów komunistycznych. Zgromadzeni pod Wielką Krokwią zgodnie twierdzą, że zebrała ich tu ogromna miłość do Jana Pawła II, jego nauki, słowa i świadectwa życia.

Górale mówili również, że to właśnie Ojciec Święty wydobył Polskę z sowieckiej niewoli, za co byli, są i będą wdzięczni, broniąc go i stojąc za nim do końca samego.

Przy dźwiękach muzyki i pieśni góralskich zgromadzeni złożyli kwiaty przed symboliczną tablicą Świętego Jana Pawła II, która jest umieszczona przy Wielkiej Krokwi. Ksiądz Bogusław Filipiak, kustosz sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, poprowadził modlitwę, po której liczne delegacje oddały hołd wielkiemu świętemu Polakowi. Zgromadzeni trzymali transparenty broniące dobrego imienia Świętego Jana Pawła II.

Justyna Lasiak, Zakopane

Nasz Dziennik