logo

Sejm: Poparto ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Czwartek, 30 września 2021 (15:32)
Aktualizacja: Czwartek, 30 września 2021 (15:53)

Posłowie m.in. PiS, KO, Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji poparli dziś podczas dyskusji w Sejmie ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Dla upamiętnienia zrywu z lat 1918-1919 prezydencki projekt ustawy zakłada ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym.

– Jestem prawnuczką powstańca wielkopolskiego i wiem, że wśród posłów, również wśród posłów komisji kultury, także jest sporo wnuków i prawnuków (powstańców), więc myślę, że wszyscy jesteśmy dumni i będziemy bardzo dobrze dbać o to, żeby rzeczywiście to święto, które uchwalimy, przynosiło chlubę i oddawało hołd powstańcom wielkopolskim – podkreśliła posłanka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka, która przedstawiła sprawozdanie sejmowej komisji kultury w tej sprawie. Komisja ta w środę przez aklamację opowiedziała się za ustanowieniem nowego święta i dalszymi pracami nad projektem ustawy.

Podczas dyskusji posłowie wszystkich ugrupowań politycznych poparli ustanowienie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które – jak przewiduje projekt – będzie przypadać 27 grudnia, czyli w rocznicę wybuchu tego niepodległościowego zrywu.

Poseł PiS Bartłomiej Wróblewski – dziękując prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inicjatywę ustanowienia święta, a także przypominając jego dotychczasowe zaangażowanie na rzecz upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów – wskazał, że Wielkopolska obok tradycji organicznikowskiej ma również tradycję insurekcyjną. – Powstanie Wielkopolskie, mimo że zwycięskie, nie wryło się w naszą historyczną świadomość jak Powstanie Listopadowe czy Powstanie Styczniowe. Częściej mówimy gloria victis rzadziej gloria victoribus – mówił poseł PiS, przekonując, że nowe święto ma szansę to zmienić.

Poseł KO Rafał Grupiński również zaznaczył, że historia Powstania Wielkopolskiego to historia insurekcji zwycięskiej. – Powstanie Wielkopolskie było sukcesem z dwóch powodów – po pierwsze z powodu XIX-wiecznej pracy organicznej Wielkopolan, pracy u podstaw i budowania społeczeństwa świadomego swoich celów, patriotycznego i jednocześnie edukowanego ku przyszłej niepodległej Rzeczypospolitej – mówił Grupiński, dodając, że drugim powodem była znakomita organizacja powstania. Zwrócił też uwagę na znaczącą rolę samorządów w Wielkopolsce, które systematycznie upamiętniają walkę Wielkopolan z lat 1918-1919.

„W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej” – głosi preambuła projektu, w którym kolejne artykuły mówią o ustanowieniu 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i świętem państwowym. Projekt ustawy nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.

Inicjatywa ustawodawcza prezydenta – jak podkreślono w uzasadnieniu projektu – stanowi odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. Przypomniano też, że bez Powstania Wielkopolskiego, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. i trwało do rozejmu w Trewirze 16 lutego 1919 roku, nie byłoby II Rzeczypospolitej „w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać”. 

AB, PAP