Jabłoński: Mechanizm izolowania Rosji nie działa tak, jak powinien
Mechanizm izolowania Rosji w organizacjach międzynarodowych nie działa tak, jak powinien – powiedział dziś wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, odnosząc się do przewodnictwa Rosji w RB ONZ od
1 kwietnia.
Paweł Jabłoński był pytany w jednej ze stacji telewizyjnych o przewodnictwo Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ od
1 kwietnia; jak przypomniano, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił to jako „kiepski żart”.
– To w ogóle nie jest zabawne, bo to jest niestety dowód na to, że w organizacjach międzynarodowych ten mechanizm izolowania Rosji nie działa tak, jak powinien – stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji. – My opowiadamy się za tym, żeby Rosja była pozbawiana możliwości wpływu oddziaływania, także na inne państwa, poprzez jak największą, jak najdalej idącą izolację – dodał.
Paweł Jabłoński przypomniał, że choć Polska nie jest już członkiem RB ONZ, to będzie rozmawiała z sojusznikami, którzy w niej zasiadają.
– Trzeba sobie zdawać sprawę, że efektywność ONZ i Rady Bezpieczeństwa także dlatego, że zasiada tam na kluczowym miejscu państwo agresor, państwo łamiące prawo międzynarodowe, to te działania do niczego nie będą prowadziły – ocenił wiceminister. – Powinno być tak, że Rosja w ogóle jest w tych organach wykluczona albo zawieszona – podkreślił.
Jak wskazał wiceszef MSZ, Rosja ma wielu sojuszników w innych państwach, a zwłaszcza w państwach, które dawniej były kolonizowane i są negatywnie nastawione do Zachodu. – Rosja ma tam sieć powiązań, także osobistych. Wielu ludzi, np. z państw Afryki, Bliskiego Wschodu, ma te relacje – zauważył.
Jabłoński podkreślił, że Polska stara się też brać udział w odbudowywaniu relacji Europa – Afryka na zasadach partnerskich.
EKO, PAP