logo

Światowy Dzień Wcześniaka

Piątek, 17 listopada 2023 (09:00)
Aktualizacja: Piątek, 17 listopada 2023 (09:03)

Nawet co 8.-10. dziecko rodzi się przedwcześnie. Jednak tylko małą grupę tych noworodków stanowią pacjenci ze skrajną niedojrzałością, którzy wymagają długotrwałego pobytu na intensywnej terapii – powiedziała neonatolog dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec.

17 listopada przypada Światowy Dzień Wcześniaka.

Kierownik Oddziału Neonatologii USK nr 1 w Lublinie dr n.med. Monika Wójtowicz-Marzec wyjaśniła, że o wcześniactwie mówimy wtedy, gdy poród nastąpił przed 37. tygodniem trwania ciąży. „Statystyki mówią, że nawet co 8.-10. dziecko rodzi się przedwcześnie. Jednak tylko małą grupę tych noworodków stanowią pacjenci ze skrajną niedojrzałością, którzy wymagają długotrwałego pobytu na intensywnej terapii. Zazwyczaj rodzą się w połowie trwania ciąży, tj. od 23. do 27. tygodnia ciąży” – przekazała neonatolog.

Dr n. med. Wójtowicz-Marzec zwróciła uwagę, że szanse na przeżycie skrajnych wcześniaków wzrosły przez lata dzięki rozwojowi zaawansowanych technologii i dzięki nowoczesnej aparaturze. 

Odnosząc się do Światowego Dnia Wcześniaka, zaznaczyła, że jest to ważne pod kątem społecznej świadomości o wcześniactwie, aby zwrócić uwagę na potrzeby ich i ich rodzin.

EKO, PAP