Fryzjerzy chcą wyższego dofinansowania za kształcenie uczniów
Fryzjerzy z cechu rzemieślników postulują podwyżki dofinansowania za kształcenie uczniów. Obecnie uczeń zdobywający wykształcenie w zakładzie fryzjerskim otrzymuje rewaloryzowane co kwartał wynagrodzenie za praktyczną naukę zawodu. Uczący go fryzjer – jedynie zwrot poniesionych kosztów.
„Biorąc pod uwagę, że jest to jedyne dofinansowanie zwrotu kosztów kształcenia, pominięty został fakt pracy włożonej przez samego rzemieślnika w nauczanie młodocianych. Ustawodawca wykorzystuje rzemieślników do darmowej pracy na rzecz państwa” – powiedział Krzysztof Piecychna, starszy Cechu Fryzjerów i Rzemiosł Różnych w Warszawie.
„Jesteśmy w skomplikowanej sytuacji, ponieważ działalność rzemieślników w zakresie kształcenia uczniów szkół branżowych I stopnia to jednocześnie sprawa edukacji, jak i rynku pracy. Regulują ją przepisy z różnych dziedzin prawa” – wyjaśnił Krzysztof Piecychna.
Nauka zawodu przyszłego fryzjera trwa maksymalnie
36 miesięcy. W tym czasie młody pracownik zdobywa kompetencje, które pozwolą mu na zdanie egzaminu końcowego uprawniające go do tytułu czeladnika. Na okres nauki uczeń zatrudniany jest na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, pracodawca otrzymuje natomiast z Funduszu Pracy dofinansowanie pokrywające koszty kształcenia.
APW, PAP