logo

Poznań: IPN włączył się w obchody 70. rocznicy Czerwca 1956

Czwartek, 18 czerwca 2026 (13:51)
Aktualizacja: Czwartek, 18 czerwca 2026 (14:22)

Publikacje, konferencja naukowa, upamiętnienia
i filmy – w ten sposób Instytut Pamięci Narodowej włączył się w obchody 70. rocznicy Poznańskiego Czerwca. 

Główne obchody odbędą się 28 czerwca przy Pomniku
Ofiar Czerwca na placu Mickiewicza. Od kilku tygodni
w Poznaniu trwają wydarzenia towarzyszące jubileuszowi. W wielu z nich uczestniczy, jako inicjator lub partner, Instytut Pamięci Narodowej.

Przez cały miesiąc trwa okolicznościowa akcja dyplomowa krótkofalowców, przygotowana dzięki współpracy poznańskich oddziałów Polskiego Związku Krótkofalowców z IPN. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja historii pierwszego masowego wystąpienia przeciwko władzom komunistycznym w powojennej Polsce. Do 30 czerwca nadawać będą specjalne stacje okolicznościowe o znakach wywoławczych SP1956POZ oraz SP56POZNAN.
Biorący udział w akcji zdobywają pamiątkowe dyplomy
za przeprowadzone łączności.

25 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się gala nagrody Stukot ’56, organizowana wraz z Muzeum Powstania Poznańskiego
– Czerwiec 1956 w Poznaniu, Miastem Poznań, Wielkopolskim Muzeum Niepodległości i Grupą MTP. Poznański Oddział IPN jest oficjalnym partnerem tego wyróżnienia. Nagroda została ustanowiona, by promować wartości, w imię których protestowali robotnicy. Jej nazwa nawiązuje do odgłosu charakterystycznych butów, czyli okuloków, które nosili pracownicy poznańskich fabryk.

AB, PAP