logo

Holandia: W 2021 roku przechwycono 62 tony kokainy

Wtorek, 9 listopada 2021 (19:40)
Aktualizacja: Wtorek, 9 listopada 2021 (20:24)

W porcie w Rotterdamie pobity został ubiegłoroczny rekord udaremnionego przemytu kokainy, w 2021 roku przechwycono 62 tony narkotyku. W 2020 roku holenderskie służby przejęły tam 40,6 ton kokainy.

Kolejne tygodnie przynoszą doniesienia o następnych przechwyconych transportach nielegalnej substancji. Narkotyki ukrywane są w kontenerach z bananami, wewnątrz owoców mango, w workach ze słodkimi ziemniakami, a nawet w beczkach ze zużytym tłuszczem do smażenia.

Nielegalny transport na ogół dociera do Rotterdamu z któregoś kraju Ameryki Południowej. Zdaniem Europolu Rotterdam, obok portu w Antwerpii, jest najważniejszym centrum przemytu narkotyków w Europie.

W ubiegłym tygodniu celnicy ponownie udaremnili przemyt ponad 4 ton kokainy, tym razem ukrytej w transporcie soi. W tym samym czasie policjanci w Kolumbii i Panamie zatrzymali dwa transporty zawierające 5,5 ton narkotyku, które miały dotrzeć do portu w Rotterdamie.

Jest także polski wątek: służby przechwyciły we wrześniu transport 4 ton zakazanej substancji, który miał dotrzeć do firmy w Polsce.

Eksperci spierają się o to, co jest powodem wzrostu ilości konfiskowanej kokainy. Jedni uważają, że służby działają skuteczniej, a inni, że przestępcy przemycają więcej narkotyku do Europy.

W jednej sprawie są jednak zgodni. Tylko niewielka część z 7,5 miliona kontenerów przypływających każdego roku do Rotterdamu jest kontrolowana, tak więc nikt nie jest w stanie ocenić, ile narkotyków trafia na europejski rynek.

APW, PAP