logo

Poradniki kryzysowe najbardziej rozwinięte w krajach nordyckich

Czwartek, 20 marca 2025 (08:02)
Aktualizacja: Czwartek, 20 marca 2025 (08:35)

W Europie poradniki kryzysowe są najbardziej rozwinięte w krajach nordyckich, przede wszystkim w Szwecji, gdzie otwarcie mówi się o zagrożeniu wojennym. We Francji takich kampanii informacyjnych dotychczas nie było, a w innych państwach na zachodzie i południu kontynentu poradniki dotyczą głównie klęsk żywiołowych.

W Finlandii zaktualizowana wersja poradnika-portalu „gotowości na czas kryzysu” została opublikowana 18 listopada 2024 r. – mniej więcej w tym samym czasie, co szwedzka broszura. Nie pojawia się w nim słowo „wojna”; w szwedzkim zaś występuje kilkadziesiąt razy, oprócz takich terminów jak „nalot” czy „atak zbrojny”. Porównując poradniki z tych dwóch krajów, można dojść do wniosku, że w Szwecji w przypadku alarmu czy kryzysu sięga się od razu po karabin, zaś w Finlandii – po parasol.

Na okładce fińskiego poradnika, zatytułowanego „Przezorny lepiej zabezpieczony”, przedstawione są dwie kobiety stojące podczas deszczu - jedna moknie i marznie, a druga, pewna siebie, trzyma parasol. Na okładce szwedzkiego poradnika na pierwszym planie ukazano kobietę w pełnym rynsztunku bojowym, z karabinem.

W Norwegii ponad 2 mln gospodarstw domowych otrzymało jesienią 2024 r. broszurę o tym, w jaki sposób przygotować się na klęski żywiołowe, sytuacje nadzwyczajne, awarie zasilania czy odcięcie od świata z powodu lawin czy osuwisk ziemi. Obywatele powinni zapewnić sobie siedmiodniową samowystarczalność. Ponadto Dowództwo Obrony Cywilnej przygotowało mapę internetową wskazującą drogę do najbliższego spośród 20 tys. schronów oraz opisującą najpoważniejsze zagrożenia dla danej lokalizacji.

Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) przewiduje poważne problemy, jeśli kraj znajdzie się w sytuacji wojennej. Według sekretarza generalnego DRK Christiana Reutera zapowiadany w 2022 r. zwrot dotyczący ochrony ludności wciąż nie nastąpił. 

Na stronie federalnego urzędu ochrony ludności i pomocy w przypadku katastrof znajduje się bezpłatny przewodnik dotyczący gotowości na sytuacje awaryjne i prawidłowego zachowania w sytuacjach kryzysowych, takich jak silne burze, przerwa w dostawie prądu czy pożar.

W grudniu 2024 r. belgijskie Krajowe Centrum Kryzysowe ogłosiło plan przeprowadzenia kampanii mającej na celu zwiększenie odporności społeczeństwa na różnego rodzaju kryzysy. Minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden, cytowana przez telewizję VRT, podkreśliła potrzebę takiej inicjatywy.

We Francji takich szerokich kampanii informacyjnych dotąd nie było. Media opisywały poradniki antykryzysowe publikowane w Szwecji i krajach sąsiednich, podkreślając, że chodzi o państwa sąsiadujące z Rosją, gdzie zagrożenie jest silniej odczuwalne.

Brytyjski rząd opublikował na specjalnej stronie internetowej poradnik, jak zachować się w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. powodzie czy pożary. Lista zaleceń obejmuje m.in. przygotowanie planów ewakuacji z domu w przypadku wystąpienia zagrożenia, zgromadzenie niezbędnych zapasów czy rozmowę z dziećmi o tym, co robić w nagłych wypadkach.

W Austrii rząd przygotował w internecie opisy zagrożeń i poradnik o sposobach reagowania na niespodziewane zdarzenia. Wyróżniono kilka kategorii, m.in. ogólne informacje dotyczące zachowania w przypadku katastrofy, a także w czasie powodzi, lawin i wypadków górskich, trzęsień ziemi, wypadków lub pożarów w tunelach oraz w sytuacjach awaryjnych związanych z promieniowaniem.

Węgierskie MSW opublikowało w sieci opisy różnego rodzaju katastrof i zagrożeń, podzielonych na kategorie: hydrologiczne, geologiczne, meteorologiczne, cywilizacyjne, biologiczne i pożary. W każdej z kategorii zostały uwzględnione zagrożenia takie jak trzęsienia ziemi czy powodzie.

W Portugalii podczas ostatniej dekady do obywateli trafiło kilka poradników kryzysowych, obejmujących głównie porady na wypadek silnego trzęsienia ziemi.

Greckie ministerstwo ds. obrony cywilnej przedstawia na swojej stronie internetowej w kilku wersjach językowych instrukcje działania podczas różnych sytuacji kryzysowych. Porady dotyczą zachowania w przypadku wystąpienia intensywnych zjawisk meteorologicznych, klęsk żywiołowych, wypadków przemysłowych, katastrof chemicznych, biologicznych i nuklearnych.

APW, PAP