Wstępne porozumienie z Iranem podpisane przez Donalda Trumpa
Wstępne porozumienie z Iranem zostało
podpisane przez prezydenta USA Donalda
Trumpa i wiceprezydenta J.D. Vance’a, a także przewodniczącego irańskiego parlamentu Mohammada Ghalibafa – przekazał w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu.
O podpisaniu dokumentu zastrzegający sobie anonimowość urzędnik poinformował podczas telefonicznego briefingu dla mediów z udziałem amerykańskich negocjatorów.
Przedstawiciele administracji zapowiedzieli, że szczegóły porozumienia zostaną opublikowane w ciągu 1-2 dni
i jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się negocjacje techniczne na temat szczegółów porozumienia
dotyczącego irańskiego programu nuklearnego.
Urzędnik, pytany o to, dlaczego porozumienia nie
podpisał najwyższy przywódca Iranu Modżtaba Chamenei, stwierdził, że najwyższy przywódca zwykle nie podpisuje takich porozumień, jak nie zrobił tego jego poprzednik
w przypadku umowy JCPOA z 2015 r. Ghalibaf ma być
– według Białego Domu – urzędnikiem posiadającym największe wpływy.
JG, PAP

