logo

Turkmenistan: Dziesiątki więźniów zmarło wskutek braku wody

Środa, 26 sierpnia 2026 (17:11)

Kilkudziesięciu więźniów zmarło w koloniach karnych na wschodzie Turkmenistanu, gdzie podczas niemal 50-stopniowych upałów zabrakło prądu i wody – poinformował niezależny od władz w Aszchabadzie portal Turkmen.news.

Według Turkmen.news, którego dziennikarze powołują się na własne źródła w służbie więziennej, do zgonów doszło w dwóch koloniach karnych w mieście Seydi w wilajecie (obwodzie) lebapskim: LB-K/11 o zaostrzonym rygorze oraz LB-K/12 o rygorze zwykłym.

Według portalu w lipcu i sierpniu temperatura sięgała tam niemal 50 stopni C, a przerwy w dostawach energii pozbawiły więźniów dostępu do wentylacji i wody. Turkmen.news podał, że zmarły dziesiątki osadzonych, jednak dokładna liczba ofiar nie jest znana. 

JG, PAP