logo
logo

Zdjęcie: / Inne

Już 11 tys. osób wspiera duchowo misjonarzy

Środa, 8 marca 2017 (20:19)

Po zaledwie kilkunastu dniach od rozpoczęcie akcji „Misjonarz na Post” polskich misjonarzy wspiera 11 tys. osób. Zgłoszeń wciąż przybywa. Celem inicjatywy jest duchowe wsparcie polskich misjonarzy przez modlitwę, dobrowolną formę postu, dobre postanowienia lub ofiarowanie swojego cierpienia. W ubiegłym roku w projekcie wzięło udział ponad 5 tys. osób.

– Niemal 5 mld ludzi na świecie nie słyszało o Chrystusie. Te dane pokazują, że wysiłek misjonarzy jest ciągle niezbędny. Możemy w nim uczestniczyć także przez wspieranie ich naszą modlitwą. Czas Wielkiego Postu powinien być bodźcem do tego, byśmy pamiętali o misjach przez cały rok – powiedział Michał Jóźwiak, redaktor prowadzący portalu misyjne.pl.

Każdy, kto chce wspomóc misjonarzy swoją modlitwą, może wziąć udział w tej inicjatywie. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.misjonarznapost.pl, a następnie wybrać kraj pobytu oraz misjonarza, którego chce wspierać: świeckiego, zakonnego czy diecezjalnego.

Wspierać misjonarzy można na kilka sposobów. Może to być nasza modlitwa, post, ofiarowanie cierpienia bądź jakiś inny duchowy wysiłek.

– Wspierając misjonarzy, tak naprawdę mamy swój udział w misjach. Swoją modlitwą za nich ewangelizujemy razem z nimi – podkreślił o. Marcin Wrzos, misjonarz oblat, jeden z pomysłodawców akcji. Najchętniej do pomocy duchowej wybierani są misjonarze świeccy, klerycy oraz bracia zakonni.

Za wsparcie duchowe wdzięczni są polscy misjonarze.

– Zmagamy się z różnymi trudnościami w naszej pracy i posłudze misyjnej. Prosimy ludzi nie tylko o wsparcie materialne, ale przede wszystkim o modlitwę bądź ofiarowanie swojego cierpienia w naszej intencji, za misje i w intencjach ludzi, którym posługujemy – powiedziała Magda Plekan, świecka misjonarka pracująca w Etiopii.

Wielu misjonarzy wyznało, że liczy na pomoc modlitewną przez cały rok.

– Pomagając duchowo, możemy wypełnić nasze wielkopostne postanowienie. Pościć można nie tylko od jedzenia, ale także od złych postaw, które często nami kierują. Podjęcie wysiłku modlitwy czy postu za misjonarza pomaga nam korygować się i wyczekiwać Nocy Paschalnej – podkreśliła Zofia Kędziora, koordynatorka inicjatywy, redaktor portalu misyjne.pl.

Projekt „Misjonarz na Post”, jest wspólną inicjatywą portalu misyjne.pl oraz najważniejszych polskich czasopism: „Misjonarza”, „Misjonarzy Kombonianów”, „Misji Salezjańskich”, „Echa z Afryki i innych kontynentów”, „Posyłam Was”, „Misji Dzisiaj” i „Świata Misyjnego” oraz „Misyjnych Dróg”. Projekt wspiera również Komisja Episkopatu Polski ds. Misji.

Na całym świecie pracuje 2007 polskich misjonarzy.

W ubiegłym roku w akcji wzięło udział ponad 5 tys. osób, dzięki czemu każdego z misjonarzy wspierały duchowo co najmniej dwie osoby. Najchętniej wybierano tych pracujących w Sudanie, na Madagaskarze i wśród Eskimosów, a jeśli chodzi o „grupy społeczne”, to misjonarki i misjonarze świeccy oraz bracia zakonni.

RS, KAI

NaszDziennik.pl