logo
logo

Zdjęcie: R.Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Profanacja to efekt nagonki na Kościół

Czwartek, 13 grudnia 2012 (13:40)

Aktualizacja: Czwartek, 13 grudnia 2012 (13:49)

Apel ks. bp. Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej, o modlitwę ekspiacyjną za znieważenie Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

Siostry i Bracia,

Z bólem i niedowierzaniem usłyszeliśmy o profanacji łaskami słynącego Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której w minioną niedzielę, 9 grudnia, dopuścił się szaleniec, rzucając czarną farbą w Jasnogórski Obraz. Podniesiono rękę na jedną z największych świętości Narodu Polskiego. Co takiego dzieje się z Polską i Polakami, że coraz śmielej przekraczane są granice przyzwoitości i poszanowania dla tego, co Boże i święte, tego, co także głęboko polskie? Dlaczego podnosi się rękę przeciwko Bogu, Jego Matce, Krzyżowi i Kościołowi Świętemu? Do czego jeszcze może doprowadzić nakręcanie spirali nienawiści w naszej Ojczyźnie?

Coraz bardziej nieodpowiedzialne profanacje i ataki na osoby duchowne to owoc trwającej od dłuższego czasu nagonki na Kościół prowadzonej przez niektóre środowiska polityczne i media. Po akcie profanacji dokonanym na Jasnej Górze nikt już chyba nie ma wątpliwości, że w naszej Ojczyźnie potrzeba przebudzenia sumień, powrotu do Pana Boga i obrony tego, co święte i polskie.

Zwracam się więc z apelem do wszystkich diecezjan o podjęcie ekspiacji za znieważenie Cudownego Obrazu naszej Matki. Proszę, by w niedzielę, 16 grudnia, w kościołach diecezji odprawione były modlitwy przebłagalne za tę profanację według następującego porządku: należy podjąć ten temat w homilii, ułożyć specjalne wezwanie w modlitwie powszechnej, a na zakończenie każdej Mszy św. odśpiewać suplikację „Święty Boże”, odmówić dziesiątek Różańca i zakończyć pieśnią ku czci Matki Bożej Częstochowskiej lub hymnem „Boże, coś Polskę”. Modlitwy te mogą zostać odprawione przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Także i w naszych prywatnych modlitwach w domu pamiętajmy o przeproszeniu Boga za dokonane zło.

W czasie Adwentu, gdy czekamy na narodziny Księcia Pokoju, niech Maryja wyjedna pokój i zmiłowanie u Boga dla naszej Ojczyzny.

Maryjo, Królowo Polski, módl się za nami!

ks. bp Wiesław Mering

Biskup Włocławski

 

Apel księdza biskupa będzie odczytywany w kościołach diecezji włocławskiej w III niedzielę Adwentu, tj. 16 grudnia br., podczas każdej Mszy św.

Źródło: Diecezja Włocławska

NaszDziennik.pl