logo

Pielgrzymka na Święty Krzyż

Poniedziałek, 15 września 2025 (09:00)
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 września 2025 (09:03)

Dwanaście tras o długości od 2,5 do 40 km przygotowali organizatorzy XXVI Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, który odbędzie się
w sobotę 27 września.

Pielgrzymi wyruszą różnymi drogami, aby spotkać
się na Świętym Krzyżu na Mszy św. sprawowanej
pod przewodnictwem biskupów.

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy ma już ugruntowaną tradycję. Co roku gromadzi zarówno stałych uczestników, jak i osoby, które po raz pierwszy podejmują modlitewne wędrowanie po Górach Świętokrzyskich. Każdą z rajdowych grup poprowadzą przewodnicy świętokrzyscy PTTK.

Rajd zakończy się Mszą św. sprawowaną na Świętym Krzyżu o godz. 15.00. Wcześniej wręczone zostaną
odznaki „Korona Gór Świętokrzyskich” oraz odznaczenia PTTK. Koordynatorem wydarzenia z ramienia diecezji kieleckiej jest ks. Jacek Kopeć.

Zapisy na rajd przyjmowane są do 22 września
za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego
dostępnego na stronie internetowej wydarzenia.

Organizatorami rajdu są: Oddział Świętokrzyski PTTK
w Kielcach, diecezja kielecka, klasztor Ojców Oblatów
na Świętym Krzyżu – sanktuarium relikwii Drzewa
Krzyża Świętego oraz przewodnicy świętokrzyscy PTTK.

Idea pielgrzymkowego rajdu zrodziła się w 2000 r.
podczas spotkania przewodników w Kielcach. Wówczas biskup kielecki Kazimierz Ryczan zaproponował,
aby w Roku Jubileuszowym zorganizować wydarzenie łączące turystykę z religijnym przesłaniem. Rajd, który miał być jednorazowy, wpisał się na stałe w kalendarium diecezji i regionu.

AB, KAI