logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Spada liczba nowych mieszkań

Piątek, 21 października 2022 (18:14)

Aktualizacja: Piątek, 21 października 2022 (18:59)

Jak podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w piątek, we wrześniu br. rozpoczęto budowę 15,8 tys. mieszkań, o 27,8 proc. mniej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje mieszkaniowe; winny temu jest trudniejszy dostęp do kredytów, mniejszy popyt i znaczny wzrost kosztów budowy – wskazali analitycy HRE.

„Niestety do końca bieżącego roku można się spodziewać, że liczba rozpoczynanych inwestycji mieszkaniowych będzie mniejsza w ujęciu rok do roku. W efekcie za dwa lata (w 2024 roku) do użytkowania oddawanych będzie mniej mieszkań” – ocenili.

Zwrócili uwagę, że jeden z powodów gorszych danych jest czysto statystyczny: porównują oni je do tych sprzed roku, a ten pod względem aktywności budowlanej deweloperów był rekordowy.

Ponadto – wskazali eksperci – 1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy deweloperskiej, która nałożyła na deweloperów dodatkowe koszty i obowiązki, np. konieczność wnoszenia składek na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Deweloperzy przyspieszali więc start projektu z drugiego półrocza na pierwsze, by zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów.

Zdaniem analityków zmniejszenie liczby rozpoczynanych inwestycji wynika też z mniejszego popytu na mieszkania – szczególnie ze strony osób, które, aby kupić mieszkanie, potrzebują kredytu. 

AB, PAP

NaszDziennik.pl