logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

Jesteśmy krajem wolnym od choroby Aujeszky'ego

Wtorek, 6 czerwca 2023 (21:20)

Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2023 (12:01)

Jesteśmy krajem wolnym od choroby Aujeszky'ego u świń. Wreszcie, po 15 latach zwalczania tej choroby, będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie do praktycznie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej – poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

„Jestem niezmiernie rad, żeby móc przekazać polskim hodowcom świń, że jesteśmy krajem wolnym od choroby Aujeszky'ego” – przekazał Jażdżewski na briefingu prasowym w Dorohusku (Lubelskie).

Podkreślił znaczenie tej informacji dla hodowców świń „bo to oznacza, że wreszcie po 15 latach zwalczania tej choroby w Polsce będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie – zarówno do uboju, jak i hodowli – do praktycznie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej”. Z kolei, aby móc sprowadzać świnie do Polski, trzeba będzie spełnić dodatkowe standardy.

„Są takie kraje, jak Niemcy, Francja, które mają podobne status, jak Polska w tej chwili, ale rzeczywiście w znacznym stopniu ograniczyły możliwość przywozu żywych świń do Polski z części krajów wspólnoty europejskiej, m.in. z Italii czy ze Słowacji. „Także tutaj znacznie rozszerzamy rynek dla polskich hodowców świń” – stwierdził zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

APW, PAP

NaszDziennik.pl