logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: fot. Adobe Stock/ Inne

Cios dla hodowców drobiu

Środa, 26 lipca 2023 (01:39)

Aktualizacja: Środa, 26 lipca 2023 (09:05)

Ukraina błyskawicznie wykorzystała pretekst wystąpienia rzekomego pomoru drobiu do wprowadzenia zakazu importu drobiu i jaj z Polski.

Główny Inspektorat Weterynarii zawiadomił, że w związku z wystąpieniem w województwie podlaskim ogniska rzekomego pomoru drobiu władze Ukrainy wprowadziły zakaz importu z całego terytorium Polski jaj wylęgowych, żywego drobiu oraz produktów i surowców pochodzących
z drobiu z wyjątkiem produktów, które zostały przetworzone metodą gwarantującą zniszczenie czynnika wywołującego daną chorobę.

Służby prasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowały „Nasz Dziennik” o tym, że Główny Lekarz Weterynarii 14 lipca 2023 r. wystosował pismo do kierownictwa Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów zawierające szczegółowy opis działań podjętych w ognisku choroby oraz informacje na temat nakazów i zakazów obowiązujących na wyznaczonych obszarach.

„W piśmie tym skierowano prośbę do władz Ukrainy
o zniesienie zakazu dla całego kraju i zastosowanie regionalizacji w odniesieniu do wirusa rzekomego
pomoru drobiu, zgodnie z przepisami unijnymi
i międzynarodowymi. Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do strony ukraińskiej o przyjęcie przesyłek, które zostały wysłane na rynek ukraiński w dniach poprzedzających potwierdzenie ogniska wirusa”
– poinformował nas wydział prasowy resortu rolnictwa.

Drogi Czytelniku,

cały artykuł jest dostępny w wersji elektronicznej „Naszego Dziennika”.

Zapraszamy do zakupu w sklepie elektronicznym

Jacek Sądej, AB, „Nasz Dziennik”

Nasz Dziennik