logo
logo

Dziś w
„Naszym
Dzienniku”

Zdjęcie: FOT. FLICKR/ANDRZEJ DUDA/ Inne

Powstrzymać dyskryminację

Czwartek, 24 czerwca 2021 (07:38)

Aktualizacja: Czwartek, 24 czerwca 2021 (10:27)

Do Kancelarii Prezydenta RP trafiło już ok. 12 tysięcy listów z apelem o podjęcie kroków w związku z działaniami Stowarzyszenia Watchdog Polska wobec Fundacji Lux Veritatis. Stowarzyszenie to oskarżyło zarząd Fundacji o nieudostępnienie jej informacji publicznej, mimo że jej udzielono, a w części, zgodnie z prawem, odmówiono.

Watchdog w sądzie złożył wnioski prawne, których realizacja doprowadziłaby do faktycznego paraliżu działalności Fundacji na kilka miesięcy.

Jak informuje „Nasz Dziennik” Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP, „apele do Pana Prezydenta o zainteresowanie się sprawą nękania Fundacji Lux Veritatis wpływają do Kancelarii Prezydenta RP i są przekazywane na bieżąco do Biura Dialogu i Korespondencji”.

Apele w obronie dyskryminowanych katolików kierują również do kancelarii parlamentarzyści i samorządowcy. Poseł Gabriela Masłowska (PiS) przygotowała wystąpienie „w sprawie niebezpiecznych ingerencji obcych organizacji w działalność Fundacji Lux Veritatis” wraz listą podpisów zebranych przez jedno z lubelskich Kół Radia Maryja. – Władze państwa powinny się tą sprawą zająć, ponieważ jest to poważny problem. Chodzi tu nie tylko o Fundację, ale wpisuje się to też w nasilające się ataki na Kościół katolicki – mówi „Naszemu Dziennikowi” poseł Masłowska.

Kopie listów wysyłane są również do kancelarii premiera i Sejmu. – Te organa państwowe także powinny podjąć interwencję i obronić katolików przed dyskryminującymi i niezrozumiałymi działaniami organizacji, które próbują wykorzystać instrumentalnie prawo do swoich celów – ocenia szczeciński radny Dariusz Matecki (Solidarna Polska).

Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta wskazuje, że „kierownictwo Kancelarii Prezydenta RP informowane jest cyklicznie zarówno o treści wpływających apeli, jak i skali wpływu”. Również w reakcji na pismo posłanki Masłowskiej zapewniono, że „zgłaszane problemy są analizowane i przekazywane – w przyjętym w Kancelarii trybie – Panu Prezydentowi i kierownictwu Kancelarii”.

Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy prezydent i kancelaria podejmą w wyniku tych analiz konkretne działania. Pytaliśmy rzecznika prezydenta Błażeja Spychalskiego oraz szefa Gabinetu Prezydenta RP Pawła Szrota, czy Andrzej Duda nie wystąpiłby z projektem nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, pełnej mankamentów i luk prawnych, które są wykorzystywane przez organizacje pozarządowe. Jak na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi. – Dobrze, że kancelaria się tym zajmuje i mam nadzieję, że przyniesie to efekty – przyznaje Gabriela Masłowska.

Tymczasem szczeciński radny Dariusz Matecki (Solidarna Polska) w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” podkreśla, że nie otrzymał żadnej odpowiedzi na pismo kierowane do Kancelarii Prezydenta. – W Szczecinie organizowaliśmy konferencję jako Solidarna Polska ze środowiskiem Radia Maryja, pisaliśmy do pana prezydenta, niestety do dzisiaj nie dostaliśmy żadnej odpowiedzi – mówi radny. – Moim zdaniem organizacje, które bronią chrześcijaństwa, katolicyzmu, polskich wartości, powinny być pod szczególną ochroną polskiego państwa – zaznacza samorządowiec.

Drogi Czytelniku! Więcej można przeczytać w papierowym wydaniu „Naszego Dziennika” dostępnym w punktach sprzedaży prasy lub w wersji elektronicznej TUTAJ.

Zenon Baranowski

Nasz Dziennik