logo
logo

Zdjęcie: TV Trwam/ Inne

Szukamy prawdy

Wtorek, 31 stycznia 2023 (15:10)

Aktualizacja: Wtorek, 31 stycznia 2023 (15:11)

Program „Polski Punkt Widzenia” gościł redoktor nacz. „Naszego Dziennika” Ewę Nowinę Konopkę oraz prezesa spółki SPES, Marcina Nowinę Konopkę.

– Szukamy prawdy i staramy się z całych sił, żeby informacje były prawdziwe, a w dzisiejszym świecie i od początku „Naszego Dziennika” nie było to proste, dlatego że dziennikarze sami szukają informacji, chodzą na konferencje prasowe, czytają agencje prasowe, a wiemy, że tam jest dużo kłamstwa. O ile kłamstwo jest jeszcze łatwo zdemaskować, o tyle z manipulacjami i półprawdami jest trudniej. Tutaj panuje zasada sprawdzania w kilku miejscach, dopytywania się u źródła. Jeżeli piszemy o jakimś wydarzeniu, to trzeba do tego miejsca, ludzi, instytucji, zatelefonować, odezwać się i dopytać – wskazała Ewa Nowina Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika”, w programie „Polski Punkt Widzenia” w TV Trwam.

„Nasz Dziennik” to dzieło powstałe przy Radiu Maryja. Jest wynikiem studium dziennikarskiego oraz współpracy z o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CSsR, założycielem i dyrektorem Radia Maryja. Pierwszy numer dziennika pojawił się 29 stycznia 1998 roku.

– Zaczęło się w Toruniu. Tam było studium dziennikarskie, potem kontynuacja i współpraca z Radiem Maryja, i pomysł Ojca Dyrektora. Później nastąpiło szukanie współpracowników i miejsca, a to wszystko, żeby wyszedł pierwszy numer, który został opublikowany 29 stycznia 1998 roku. Tytuł każdej gazety powinien być zarejestrowany przez odpowiedni sąd. „Nasz Dziennik” został zarejestrowany 26 sierpnia, a więc w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej – wspominała Ewa Nowina Konopka, redaktor naczelny „Naszego Dziennika”.

Prezes spółki SPES, Marcin Nowina Konopka, wskazał, iż początki tworzenia „Naszego Dziennika” nie były proste.

– Nie mieliśmy żadnego doświadczenia medialnego, oprócz jednego roku studium dziennikarskiego w Toruniu, codziennego słuchania Radia Maryja i obserwowania tego, co dzieje się w mediach w Polsce. Telewizję obserwowaliśmy najmniej, bo mieliśmy jakąś niechęć do korzystania z telewizji, dopóki nie było TV Trwam. Telewizje dawniej oraz inne telewizje nie realizują tego, co powinny robić. Niestety, podobnie było z prasą. My dowiedzieliśmy się, że prasa, w której jest prawda i nauka tego, jak wygląda rzeczywistość, kształcenie do myślenia – to jest bardzo potrzebne […]. Dochodzenia do właściwej formy „Naszego Dziennika” – jaką mamy dziś – musieliśmy się nauczyć, bo tego nam nikt nie wykładał. Studium dziennikarskie przy Radiu Maryja trwało tylko rok, a człowiek uczy się długo, więc dochodziliśmy do tego z czasem. Pewnie były jakieś błędy, jak u każdego, ale to dobrze, bo wtedy jest możliwość wyjścia z błędów – podkreślił Marcin Nowina Konopka.

Podtytułowi „Naszego Dziennika” towarzyszą słowa „Veritatis splendor”, które są nawiązaniem do encykliki Jana Pawła II poświęconej nauczaniu moralnemu Kościoła katolickiego. Dla redakcji dziennika jest to tarcza przewodnia, która pomaga w szukaniu prawdy i formowaniu ludzi, w którą stronę powinni iść.

Więcej warto zobaczyć TUTAJ.

 

APW, radiomaryja.pl

NaszDziennik.pl