Jak poinformował Instytut w poniedziałkowym komunikacie, susza występuje na terenie wszystkich województw oraz we wszystkich monitorowanych uprawach – rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, krzewów owocowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, roślin strączkowych, zbóż ozimych, truskawek, warzyw gruntowych, tytoniu, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.
„Tegoroczne warunki pogodowe wiosny z uwagi na wysokie usłonecznienie, dużą prędkość wiatru oraz bardzo małe opady atmosferyczne sprawiły, że wystąpił na terenie kraju duży deficyt wody dla roślin uprawnych, powodujący straty plonów wynoszące przynajmniej 20 proc. w stosunku do plonów uzyskiwanych w latach o przeciętnych warunkach pogodowych” – oceniono.
Największy deficyt wody – przekazał Instytut – notowano na terenie Pojezierza i Pobrzeża Kaszubskiego, Pojezierza Południowo-Pomorskiego, Równiny Słupskiej Wysoczyzny Damnickiej, Żuław oraz na Pojezierzu Wielkopolskim i Pojezierzu Chełmińsko-Dobrzyńskim od -230 mm do -259 mm.

