logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Tomasz Wojtasik/ PAP

Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w Kaliszu

Niedziela, 14 czerwca 2026 (18:15)

Aktualizacja: Poniedziałek, 15 czerwca 2026 (08:24)

PiS zaprezentowało w Kaliszu trzy z dwudziestu jeden punktów programu obietnic dla Polski. Zakłada on:
wyjście z ETS, zwolnienie emerytów z podatku i składek emerytalno-rentowych do 2,5 tys. zł oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 180 tys. zł rocznie,
zaś w przypadku rozliczania małżonków – 360 tys. zł.

W niedzielę w Kaliszu odbyła się konwencja Prawa
i Sprawiedliwości, podczas której zaprezentowano
3 z 21 punktów programu, nazywając go „Planem Czarnka”.

– To jest pierwsze spotkanie z cyklu, podczas którego będziemy prezentować kolejne propozycje i kolejne obietnice dla Polski – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zastrzegł, że spotkanie w Kaliszu nie jest jeszcze
kampanią wyborczą, ale – jak dodał – „podjęciem wielkiego wysiłku, aby wygrać wybory, aby powstał
dobry rząd, prawdziwy polski rząd”.

– Przygotowywaliśmy kompleksowe rozwiązania dla Polaków, będące ambitną wizją rozwoju w najbliższej przyszłości i ją zrealizujemy – powiedział prof. Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że 21 punktów dla Polaków
będzie zrealizowane w ciągu pierwszych stu dni po objęciu rządów, jeśli PiS wygra wybory parlamentarne w 2027 r.

Jako pierwszy punkt propozycji dla Polski prof. Przemysław Czarnek wymienił „wyjście Polski z ETS (Europejskiego Systemu Handlu Emisjami)”, który nazwał „absurdem”
i „największym oszustwem, jakiemu zostali poddani Polacy”. Wskazał, że Polska ma najdroższy prąd w Europie
i nasze przedsiębiorstwa energochłonne nie mogą konkurować z tymi z Chin czy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie prąd jest od trzech do sześciu razy tańszy niż
w naszym kraju.

Polityk PiS zastrzegł, że nie oznacza to braku troski
jego ugrupowania o środowisko.

– Chcemy czystych lasów. [...] Będziemy je mieli,
tylko nie dzięki absurdalnym zakazom unijnym,
ale dzięki nowoczesnym technologiom i rozwojowi polityki środowiskowej – zaznaczył prof. Przemysław Czarnek.

Jako drugi pomysł wskazał tzw. srebrną pracę, czyli zwolnienie wynagrodzenia emerytów do poziomu
2500 zł netto z podatku PIT oraz składek emerytalnych
i rentowych. Ocenił, że „zachęci to pracodawców do zatrudniania emerytów, dzięki czemu nie będziemy musieli bazować na migracji zarobkowej, która jest coraz bardziej niebezpieczna”.

Jako trzecią obietnicę „Programu Czarnka” wskazał podniesienie drugiego progu podatkowego z poziomu
120 tys. do 180 tys. zł rocznie zaś przy wspólnym rozliczeniu małżonków – żony i męża od 360 tys. zł rocznie.

– To rozwiązanie weszłoby w życie z 1 stycznia 2028 r.
– zadeklarował prof. Przemysław Czarnek.

APW, PAP

NaszDziennik.pl