logo
logo

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Polskie podręczniki tymczasowo

Czwartek, 5 września 2019 (23:05)

Aktualizacja: Wtorek, 1 października 2019 (13:39)

Jako rozwiązanie tymczasowe Litwa dopuści polskie podręczniki do używania w szkołach z polskim językiem nauczania. Uznajemy to za wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Litwy Linasem Linkeviciusem.

Szef polskiej dyplomacji powiedział po spotkaniu z Linkeviciusem, że w trakcie czwartkowej rozmowy w Warszawie przedyskutowali m.in. „dotychczasowe osiągnięcia i wyzwania”, jakie pojawiają się w dialogu dwustronnym, w tym temat sytuacji mniejszości polskiej na Litwie oraz litewskiej w Polsce.

– Wymieniliśmy ocenę sytuacji, położenia tych dwóch mniejszości, naszych rodaków, żyjących w naszych państwach. Oczekujemy rozwiązania problematycznych kwestii w zakresie szkolnictwa, pisowni nazwisk czy ustawowego uregulowania spraw ochrony praw mniejszości narodowych – powiedział szef MSZ.

Podziękował Linkeviciusowi za „deklarację” dotyczącą tymczasowego rozwiązania problemu podręczników w szkołach z polskim językiem nauczania. – Jako rozwiązania tymczasowe Litwa dopuści polskie podręczniki do używania w swoim systemie szkolnictwa – poinformował minister.

Dopytywany później o tę sprawę, zaznaczył, że Polska z budżetu państwa finansuje podręczniki, z których uczą się mniejszości narodowe, w tym mniejszość litewska. Jak dodał, jest to „poważna kwota w budżecie”.

– Oczekujemy przygotowania takich podręczników przez władze na Litwie – do nauczania w szkołach z językiem nauczania polskim. Usłyszałem od pana ministra, że to jest duży wysiłek organizacyjny i finansowy, natomiast podręczniki, które są w Polsce, mogłyby być w okresie przejściowym stosowane, co uznajemy za wyjście naprzeciw naszym oczekiwaniom – zauważył szef MSZ.

 

RP, PAP

NaszDziennik.pl