logo
logo

Zdjęcie: Mateusz Matuszak/ Nasz Dziennik

Pamięć o Polakach pochowanych na Kresach

Sobota, 2 października 2021 (15:00)

Aktualizacja: Sobota, 2 października 2021 (17:48)

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski wraz Górnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozpoczyna po raz 15 . akcję „Podaruj znicz na Kresy”, przywracającą pamięć o Polakach pochowanych na dawnych Kresach.

W trakcie poprzednich edycji udało się zebrać i przewieźć na Kresy blisko 100 tys. zniczy, które zapłonęły na zapomnianych mogiłach Polaków.

Pomimo ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie organizuje kolejną edycję zbiórki zniczy, które w tym roku zostaną dostarczone do Lwowa i zapalone na opuszczonych i zapomnianych grobach Polaków pochowanych na starych nekropoliach w: Borysławiu, Drohobyczu, Łanowicach, Rudkach, Samborze, Stryju, oraz we Lwowie. W dostarczeniu zniczy oraz kwiatów do tych mogił i miejsc pamięci pomogą członkowie polskiej mniejszości narodowej w obwodzie lwowskim, dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia oraz organizacje harcerskie.

„Pragniemy kontynuować również, wspólnie z Towarzystwem Miłośników Dziedzictwa Kultury Polskiej »Zabytek« we Lwowie, prowadzenie prac porządkowych na cmentarzu Janowskim, przygotowujących tą nekropolię do uroczystych obchodów Święta Zmarłych oraz do obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Dotyczy to również przygotowania lwowskich cmentarzy na Zamarstynowie, Zniesieniu i w Hołosku Małym – miejscu pochówku 900 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli we wrześniu 1939 r., a także cmentarzy w Jaworowie, w Niemirowie, w Janowie i w Czerwonogradzie” – czytamy w komunikacie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. „Nasza pamięć, solidarność i materialna pomoc w organizacji obchodów Święta Zmarłych, a także obchodów Świąt Narodowych, na Kresach ma w obecnej sytuacji szczególne znaczenie dla polskiej społeczności mieszkającej obecnie na Ukrainie” – przekazano.

Wyjazd na Ukrainę, wraz ze zniczami i sprzętem do porządkowania cmentarzy, został zaplanowany na ostatnie dni października br. Szczegóły dotyczące sposobu przekazywania zniczy lub pomocy materialnej można znaleźć na stronie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie: wschod.misje.pl.

APW, KAI

NaszDziennik.pl