logo
logo

Zdjęcie: / Nasz Dziennik

„19” na zgrupowanie w Spale

Poniedziałek, 18 maja 2020 (21:03)

Nie było niespodzianek w kadrze siatkarskiej reprezentacji Polski ogłoszonej dziś przez trenera Vitala Heynena. Na rozpoczynające się 1 czerwca zgrupowanie w Spale wybierze się 19 zawodników, w tym wszyscy ci decydujący o obliczu narodowej drużyny w minionym sezonie.

Rok 2020 miał być dla naszych siatkarzy rokiem spełnienia największego z marzeń. Biało-Czerwoni byli zaliczani do grona faworytów olimpijskiej rywalizacji w Tokio i sami nie ukrywali, że w stolicy Japonii chcą powalczyć o jeden konkretny cel – złoty medal. I pewnie powalczą, ale nie w 2020, a 2021 roku, bo igrzyska zostały przeniesione niemal dokładnie o 12 miesięcy. Z wielkich planów na 2020 rok nie zostało zatem nic, bo i Liga Narodów zaplanowana na ten sezon została odwołana przez światową federację.

W najbliższych miesiącach Polacy nie wystąpią zatem w żadnej dużej międzynarodowej imprezie – bo takowej po prostu nie będzie. Ale życie toczy się dalej – i muszą dbać o formę, choćby poprzez wspólne zgrupowania. Pierwsze z nich rozpocznie się 1 czerwca w Spale. Heynen powołał na nie 19 graczy, w tym wszystkich, którzy za jego kadencji decydowali o obliczu narodowej drużyny. W kadrze znalazł się też m.in. atakujący Bartosz Kurek, który znaczną część poprzedniego reprezentacyjnego sezonu stracił z powodu problemów z kręgosłupem. Pojawił się tylko w jesiennym Pucharze Świata, udowadniając swoją niezaprzeczalną wartość. Belgijski selekcjoner postanowił zaprosić również przyjmującego Bartosza Bednorza. Ten błysnął w ostatniej edycji Ligi Narodów, ale Heynen pomijał go przy okazji najważniejszych turniejów. W klubie, włoskim Leo Shoes Modena, spisywał się jednak rewelacyjnie – dostał i przyjął ofertę z Zenita Kazań, a teraz spróbuje przekonać do siebie selekcjonera. Mimo fantastycznej dyspozycji łatwo mu nie będzie, bo wśród przyjmujących panuje największa konkurencja. Do Spały przyjedzie ich aż siedmiu, i to same tuzy.

„19” ogłoszona dziś przez PZPS będzie trenować do 13 czerwca. Od 29 czerwca do 11 lipca w tym samym miejscu odbędzie się drugie zgrupowanie.

Przed obozem każdy z kadrowiczów oraz członków sztabu szkoleniowego przejdzie obowiązkowe badanie na COVID-19. Jak poinformował związek, szczegóły pracy w Spale będą korygowane na bieżąco, w zależności od obowiązujących obostrzeń związanych z koronawirusem. PZPS stara się również, by w tym trudnym i szalonym roku reprezentacja rozegrała kilka spotkań towarzyskich. Prowadzone są rozmowy, ale na konkrety trzeba poczekać.

Siatkarze powołani na pierwsze zgrupowanie w Spale:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Marcin Komenda, Grzegorz Łomacz

Środkowi: Mateusz Bieniek, Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Jakub Kochanowski

Atakujący: Bartosz Kurek, Dawid Konarski, Maciej Muzaj

Przyjmujący: Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Bartosz Bednorz, Bartosz Kwolek, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Tomasz Fornal

Libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

 

Piotr Skrobisz

NaszDziennik.pl