logo
logo

Londyn Zdjęcie: fsse8info/ Licencja: CC BY-SA 2.0/ Flickr

Bunt przeciwko certyfikatom

Sobota, 15 stycznia 2022 (22:06)

Aktualizacja: Niedziela, 16 stycznia 2022 (12:43)

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid zapowiedział posłom Partii Konserwatywnej, że pod koniec stycznia w Anglii zniesione zostaną m.in. certyfikaty covidowe – podał w piątek „The Times”. Stopniowe łagodzenie restrykcji ogłosił też rząd Walii.

Jak informuje „The Times”, zapewnienie takie Javid złożył podczas czwartkowego spotkania z grupą posłów konserwatywnych, podczas którego miał powiedzieć, że wobec spadającej liczby nowych zakażeń certyfikaty przestają być potrzebne i że „podziela ich instynktowny dyskomfort” związany z nimi.

Certyfikaty covidowe, które są wymagane przy wejściu na imprezy masowe powyżej określonych limitów uczestników, były budzącym największe emocje elementem covidowego „planu B”, uruchomionego przez rząd z powodu wariantu omikron. Przeciwko własnemu rządowi wówczas zagłosowało prawie 100 posłów konserwatywnych, co stało się największą rebelią, odkąd Boris Johnson został premierem.

Następny przegląd istniejących restrykcji epidemicznych zaplanowany jest na 26 stycznia. Zapowiedź Javida oznacza, że od lutego jedynym wymogiem pozostanie najprawdopodobniej noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Również w piątek rząd Walii ogłosił stopniowe znoszenie restrykcji wprowadzonych w związku z wariantem omikron, które są znacznie ostrzejsze niż te w Anglii. Od 28 stycznia lokale gastronomiczne będą mogły wznowić pracę w normalnym trybie.

APW, PAP

NaszDziennik.pl