logo
logo
zdjęcie

o. Piotr Andrukiewicz CSsR

150 lat z Cudowną Ikoną

Poniedziałek, 14 grudnia 2015 (05:15)

W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie, gdzie znajduje się pochodzący z XV wieku oryginał znanego na całym świecie obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, 11 grudnia odbyły się uroczystości upamiętniające dzień podpisania przez bł. Piusa IX listu intencyjnego. Papież polecił w nim przekazać znajdującą się w klasztorze Augustianów Ikonę w ręce Redemptorystów, którzy osiedlili się w pobliżu Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, w niedalekim sąsiedztwie dawnego kościoła pw. św. Mateusza, w którym Ikona była czczona przez 300 lat. Było to dokładnie 150 lat temu. Na podstawie tego listu Ojcowie Redemptoryści uzyskali prawo do przeniesienia Cudownej Ikony do swojego nowo wybudowanego kościoła pw. św. Alfonsa przy Via Merulana. Grudniowa uroczystość jest jednym z wydarzeń jubileuszowego roku 150-lecia odnowienia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ojcowie Redemptoryści przygotowywali się do tego dnia przez specjalną nowennę, w której każdy dzień poświęcony był innemu aspektowi kultowi Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i przygotowywany przez różne grupy językowe korzystające z gościnności sanktuarium. Dwie środy zostały powierzone wspólnocie polskiej, która pod kierunkiem swojego duszpasterza animowała modlitwę w języku polskim i włoskim.

11 grudnia w sanktuarium była sprawowana uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich. Na uroczystość przybyli także reprezentanci wspólnoty Ojców Augustianów Irlandzkich, których zakon był stróżem Matki Bożej Nieustającej Pomocy przez 300 lat, zanim zagościła w kościele Ojców Redemptorystów. Podniosła uroczystość zgromadziła też wielu wiernych, kapłanów i sióstr zakonnych różnych narodowości, którzy są czcicielami znanej w świecie Ikony.

W wygłoszonej homilii ks. kard. Stanisław Ryłko, nawiązując do historii Ikony i przypominając jej teologiczną wymowę, zwrócił uwagę na niezwykłą zbieżność kultu maryjnego z zainaugurowanym przez Papieża Franciszka Jubileuszem Miłosierdzia. Ojciec Święty wskazał na Maryję jako na Przewodniczkę i Mistrzynię w tym wyjątkowym czasie. „Nie można zrozumieć chrześcijanina, który nie byłby miłosierny, tak jak nie można zrozumieć Boga bez Jego przymiotu miłosierdzia. Maryja jest zatem Matką Miłosierdzia, wielkim świadkiem nieskończonego miłosierdzia Boga, które objawiło się na Krzyżu Jezusa Chrystusa! Tutaj otwiera się przed nami wszystkimi, czcicielami Matki Bożej Nieustającej Pomocy, nowa i fascynująca perspektywa Świętego Roku  Miłosierdzia”.

Pod koniec Mszy św. ksiądz kardynał nawiązał do swojego doświadczenia sprzed 60 lat, gdy jako młody ministrant słuchał misji Ojców Redemptorystów głoszonych w jego rodzinnej parafii i uczestniczył w zakładaniu nowenny, która cieszyła się przez lata wielkim uznaniem u wiernych, którzy chętnie w niej uczestniczyli.

Jubileusz 150-lecia obecności Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Rzymie zbiega się z obchodami Jubileuszu Miłosierdzia. Duszpasterze sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy przygotowali specjalny program obchodów Jubileuszu, w wielu momentach nawiązujący do wydarzeń ogólnokościelnych. Wierni przybywający do Rzymu w Roku Miłosierdzia będą mogli włączyć się także w świętowanie jubileuszu Ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na frontonie kościoła i klasztoru umieszczone zostały duże bannery zapraszające do odwiedzenia tego miejsca, które jest wyraźnie widoczne już z Bazyliki Matki Bożej Większej. Po przejściu Drzwi Świętych Bazyliki, po pokonaniu kilkudziesięciu metrów pielgrzymi znajdą się przed obliczem Matki Miłosierdzia Nieustającej Pomocy i tutaj będą mogli odprawić Mszę św. i pomodlić się przed Jej cudownym wizerunkiem. 

o. Piotr Andrukiewicz CSsR

NaszDziennik.pl