logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: fot. facebook.com/fundacjahospicjumeliasz.pl/ Inne

Hospicjum Proroka Eliasza uczciło relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej

Piątek, 13 stycznia 2023 (21:28)

Aktualizacja: Sobota, 14 stycznia 2023 (09:05)

Msza św. i wspólna modlitwa przy relikwiach bł. Hanny Chrzanowskiej były głównymi punktami uroczystości
w hospicjum Proroka Eliasza w Makówce na Podlasiu.

Każda z osób pracujących w hospicjum Proroka Eliasza 
ma nadzieję, że obecność relikwii bł. Hanny będzie natchnieniem do dalszej pracy, wzorem opieki, troskliwości, cierpliwości dla pacjentów i ich rodzin, a także wsparciem w trudnych chwilach, jakie często przeżywają
w związku z odchodzeniem pacjentów.

„Każdy z pacjentów jest inny, a nadziei na wyzdrowienie niestety nie ma. Jesteśmy więc tu po to, aby ulżyć im w ich chorobie i cierpieniu oraz wesprzeć rodzinę” – powiedziała pielęgniarka Maria Kurianowicz. Zaznaczyła, że w praca
w hospicjum wymaga wiele cierpliwości i wyrozumiałości. Dla personelu jest to także dodatkowo wyzwanie psychiczne, bo lekarze i pielęgniarki zżywają się
z pacjentami oraz ich rodzinami, więc każde odejście bardzo przeżywają.

„Jako urodzony Krakus i studiujący w Krakowie przyszły lekarz, miałem okazję zapoznać się z osobą Hanny Chrzanowskiej. Była i jest ona dla mnie niesamowita.
Gdy zacząłem zagłębiać się w jej życiorys i pisma, okazało się, że już w latach 50. ubiegłego wieku w Krakowie robiła dokładnie to samo, co my robimy tutaj: jeździła do osób chorych, umierających, opuszczonych” – podkreślił kierownik hospicjum dr Paweł Grabowski.

„Budowała zręby pielęgniarstwa środowiskowego, napisała podręcznik, który do dziś jest aktualny. Wszystkie rzeczy, które tam zawarła, można dziś realizować i udoskonalać. Jest to postać absolutnie ponadczasowa” – dodał.

Doktor Grabowski wskazał, że już wówczas Hanna Chrzanowska wchodziła w tematy i zagadnienia,
które dziś z lękiem próbują opisać badacze i statystycy. Przewidywała, że z czasem liczba seniorów
w społeczeństwie będzie na tyle duża, iż potrzebować
oni będą szczególnej opieki i pomocy.

„Cieszę się, że właśnie ta błogosławiona jest pierwszym gościem naszej kaplicy, gdyż uczy nas, jak z szacunkiem pochylać się nad drugim człowiekiem” – akcentował
dr Grabowski.

Pod opieką hospicjum domowego pozostaje około
40 pacjentów, w stacjonarnym przebywa kilkanaście osób. Zgodnie z kontraktem z NFZ po pomoc mogą zgłosić się mieszkańcy pięciu podlaskich gmin: Gródek, Zabłudów, Michałowo, Narew i Narewka.

Doktor Grabowski od lat walczy ze stereotypem,
że hospicjum to „umieralnia”. „Tu naprawdę jest miejsce
na miłość. Mieliśmy małżeństwo, które razem przebywało w hospicjum. Mamy dzieci, które przychodzą do swoich rodziców, i mamy rodziców, którzy przychodzą do swoich dzieci… To jest takie miejsce, w którym miłość widać gołym okiem” – zwrócił uwagę. „Teraz, zapatrzeni w bł. Hannę Chrzanowską, będziemy starali jeszcze bardziej służyć naszym pacjentom” – dodał.

Ważnym punktem uroczystości było spotkanie on-line
z Marzeną Florkowską autorką książki o bł. Hannie Chrzanowskiej pt. „Radość dawania”, podczas którego opowiadała o jej osobie i życiu.

AB, KAI

NaszDziennik.pl