Pod jego kierunkiem w ostatnich dniach obradował w Rzymie zarząd Fundacji, która w Roku Jubileuszowym planuje szereg działań związanych z dziedzictwem Papieża Polaka.
W dorocznym spotkaniu odpowiedzialnych za Watykańską Fundację Jana Pawła II, instytucję, która od ponad 43 lat wspiera studentów z państw Europy Środkowo-Wschodniej i krajów byłego Bloku Wschodniego oraz prowadzi m.in. Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, wzięli udział m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. abp Marek Jędraszewski i ks. bp Sławomir Oder. Zebranie było okazją do refleksji na temat wyzwań związanych z promowaniem dziedzictwa Papieża Polaka.
„Czas biegnie naprzód, od śmierci Jana Pawła II minęło już 20 lat. Młodzi ludzie nie pamiętają jego osoby, nie mają doświadczenia tego wszystkiego, co myśmy przeżywali. Zaciera się pamięć o jego dziele i nauczaniu – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News ks. prał. Paweł Ptasznik, podsumowując obrady. – Naszym zadaniem jest starać się w jak najbardziej atrakcyjny sposób tę pamięć podtrzymać, tak żeby zwłaszcza ludzie młodzi, ale i ci z naszego pokolenia, wracali do tego bogactwa”.
Jedną z podjętych w tym celu inicjatyw jest udostępnienie szerokiemu gronu odbiorców zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II, które stanowią jedno z najobszerniejszych zasobów naukowych poświęconych pontyfikatowi Papieża Polaka.
„Ośrodek znajduje coraz większe zainteresowanie w środowiskach naukowych włoskich i międzynarodowych, dlatego też zdecydowaliśmy, że duża część jego zbiorów, a zwłaszcza biblioteka i część archiwum, zostanie przeniesiona do Pałacu Cairoli w centrum Rzymu – zapowiada ks. Ptasznik. – Chcemy, żeby to była czynna biblioteka, a równocześnie miejsce spotkań, konferencji i szerszego zainteresowania środowisk naukowych i twórczych nauczaniem Jana Pawła II”.
Otwarcie biblioteki, która będzie zlokalizowana w miejscu, które dawniej zajmował Papieski Instytut Studiów Kościelnych, planowane jest na przyszły rok. Ma być ważnym miejscem dla badaczy, m.in. z uwagi na bogate zasoby archiwalne.
„To jest chyba najbardziej kompletna biblioteka dzieł wydanych na temat pontyfikatu Jana Pawła II na całym świecie. W archiwum znajduje się sporo dokumentów związanych z działalnością Jana Pawła II, choćby to wszystko, co towarzyszyło jego pierwszym międzynarodowym podróżom, zbiory artykułów, które się ukazywały w tamtym czasie, czy np. w związku z Jubileuszem Roku 2000” – podkreśla wieloletni bliski współpracownik Papieża Polaka.