Takiego wydarzenia na terenie archidiecezji warmińskiej jeszcze nie było. Dlatego już na wstępie konferencji ks. abp Józef Górzyński mówił o znaczeniu beatyfikacji dla archidiecezji warmińskiej. – Oczywiście radość nasza jest wielka. Uroczystość beatyfikacji odbędzie się po raz pierwszy w historii naszej archidiecezji. Ta uroczystość ma właśnie tę cechę lokalności – mówił metropolita warmiński.
Siostry męczenniczki związane były z braniewskim klasztorem katarzynek. Pracowały z osobami chorymi, niepełnosprawnymi i z dziećmi. Gdy w 1945 roku na teren Warmii i Mazur wkraczała Armia Czerwona, one nie opuściły swoich podopiecznych i poniosły śmierć męczeńską. – Są to męczennice komunizmu, czyli męczennice Armii Czerwonej, które zginęły tutaj na tych terenach, między innymi w Ornecie, Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Kętrzynie, ale też w Gdańsku, Pile. Były też zesłane w głąb Rosji – wyjaśniała s. Angela Krupińska z braniewskiego Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny.
Przygotowania do beatyfikacji rozpoczęły się w roku 1997. Impulsem było słowa Papieża Jana Pawła II, który mówił o tym, jak wielu jest męczenników XX wieku i że Kościół nie może o nich zapomnieć. Po zebraniu licznych materiałów i świadectw, w 2004 r. rozpoczął się proces diecezjalny. Po dwóch latach cała dokumentacja została przekazana do Stolicy Apostolskiej. Drugi etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w 2024 r. Termin Mszy św. beatyfikacyjnej został wyznaczony na 31 maja 2025 r.
W konferencji uczestniczył m.in. burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, który zapewniał, że miasto jest przygotowane na przyjęcie pielgrzymów. Tych zarejestrowanych jest już prawie 5 tysięcy. – W kontekście religijnym i w kontekście duchowym wydarzenie to ma ważne znaczenie dla mieszkańców Warmii i dla mieszkańców Braniewa. Jesteśmy już dzisiaj gotowi na przyjęcie pielgrzymów. Staramy się również wypromować tę beatyfikację i dotrzeć do jak najszerszej liczby gości – podkreślił burmistrz.
Z kolei ks. Michał Tunkiewicz, koordynator sekretariatu beatyfikacji, zapewniał, że Braniewo może przyjąć nawet 7 tysięcy gości. – Nie wszyscy zgłaszają się poprzez internetowy formularz. Przygotowaliśmy 6 tysięcy miejsc siedzących, 4 tysięcy przed bazyliką i prawie 2 tysiące w braniewskim amfiteatrze – zaznaczył.
Organizatorzy proszą, by w sobotę 31 maja zająć miejsce w sektorach do godz. 9.45. Dla autokarów i samochodów osobowych przygotowano liczne parkingi. W sobotę 31 maja z Olsztyna do Braniewa pojedzie dodatkowy pociąg. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, organizator publicznego transportu kolejowego w regionie, w porozumieniu z Operatorem Polregio S.A., zdecydował o uruchomieniu jednorazowo dodatkowego połączenia w relacji Olsztyn Gł. – Braniewo. Będą mogli z niego skorzystać m.in. pielgrzymi zainteresowani dotarciem na uroczystości do Braniewa. Pociąg wyjedzie z Olsztyna wcześniej niż pozostałe ujęte w regularnym rozkładzie jazdy.
W trakcie uroczystości będzie można nabyć specjalny znaczek okolicznościowy, który wyemitowała Poczta Polska.
Szczegółowy program uroczystości wraz z formularzem zgłoszeniowym można znaleźć na stronie beatyfikacja.katarzynki.org.pl.