logo
logo
zdjęcie

Dr Tomasz M. Korczyński

Najnowszy Światowy Indeks Prześladowań

Wtorek, 13 stycznia 2015 (08:40)

Międzynarodowa organizacja chrześcijańska Open Doors opublikowała niedawno nowy Światowy Indeks Prześladowań na rok 2015. W rankingu znajduje się 50 krajów, w których chrześcijanie są obecnie najbardziej prześladowani i dyskryminowani.

Jak powiedział dyrektor Open Doors Markus Rode, z którym w ubiegłym roku przeprowadziłem na łamach „Naszego Dziennika” rozmowę o sytuacji chrześcijan z Iraku, z jednej strony nasila się siła prześladowań oraz poszerza skala geograficzna tego zjawiska, z drugiej strony „istnieją jednak oznaki nadziei”.

– Wiele osób przyczyniło się do tego, że możemy pomagać dziesiątkom tysięcy chrześcijan znajdującym się w samym centrum ognia wojny i prześladowań. Mimo ogromnych zagrożeń naśladowcy Chrystusa trwają na ziemi opanowanej wojną i niosą pomoc potrzebującym braciom i siostrom, ale także jazydom oraz muzułmanom. Okazywanie miłości bliźnim w praktycznym życiu niesie nadzieję tam, gdzie ludzie już jej nie dostrzegają. Oni nadal potrzebują naszej zachęty, wsparcia i modlitwy – mówi Markus Rode. 

Pierwsza dziesiątka prześladowców

Pierwszych dziesięć krajów, gdzie najbardziej prześladuje się dzisiaj chrześcijan, nie budzi żadnych wątpliwości. Od długich lat pierwsze, niechlubne miejsce zajmuje totalitarny reżim komunistyczny, czyli Korea Północna. Na drugim miejscu plasuje się Somalia, po niej Irak, Syria, Afganistan, Sudan, Iran, Pakistan, Erytrea oraz Nigeria. Zatem, oprócz numeru jeden i dziesięć, wszystkie pozostałe państwa są krajami islamu, zarówno sunnickiego, jak i szyickiego.

Największe potrzeby i największa pomoc

Utworzenie samozwańczego Państwa Islamskiego na terenach Iraku i Syrii oraz rozprzestrzenianie się brutalnej formy islamu wniosło w życie tamtejszych chrześcijan  wiele obaw i strachu. Nieszczęśliwy los porwanych chrześcijańskich dziewcząt z Nigerii, wielu aresztowanych chrześcijan w Iranie, krwawa wojna religijna w Somalii, bezwzględne dyktatury w Erytrei, Sudanie oraz bezlitosna przemoc wobec wierzących w Pakistanie zmuszają do podjęcia modlitwy i konkretnej pomocy prześladowanym.

„Prosimy, módlcie się za nami!”, nawołują chrześcijanie z ponad 50 krajów. Zdaniem twórców Światowego Indeksu Prześladowań, ich coroczna lista hańby ma mobilizować chrześcijan z tak zwanego świata do nieustannej pamięci i modlitwy za tych, którzy nie mogą dziś w wolności wyznawać, że Jezus jest Panem.

Na całym świecie ok. 200 milionów chrześcijan jest prześladowanych z powodu swojej wiary. Chrześcijanie należą zatem do najbardziej prześladowanej grupy religijnej. Open Doors, publikując Światowy Indeks Prześladowań, wskazuje, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani i dyskryminowani z powodu swojej wiary. Zarejestrowana i udokumentowana jest także siła prześladowania i ucisku chrześcijan z całego świata. Indeks jest opracowywany przez międzynarodową niezależną grupę ekspertów przy współpracy z chrześcijanami z dotkniętych przemocą religijną krajów. Przy pomocy tej listy Open Doors uświadamia Kościoły, wspólnoty, społeczeństwo, media i polityków z wolnego świata o sytuacji prześladowanych, aby móc im skutecznie pomagać.

Światowy Indeks Prześladowań ma jeszcze jedno ważne przesłanie: nawet w bardzo wrogich chrześcijanom państwach istnieje żywy i rozrastający się Kościół. Chrześcijanie w ukryciu trwają przy swojej wierze. Potrzebują jednak naszej pomocy. Za każdą liczbą kryją się dzieci, kobiety i mężczyźni, którzy każdego dnia są szpiegowani, maltretowani, aresztowani, porywani, gwałceni, a także zabijani za przyznawanie się do Jezusa Chrystusa. Open Doors apeluje, aby wzmocnić prześladowanych chrześcijan naszą modlitwą, wsparciem finansowym i wysłać im sygnał, że nie są sami.

Dr Tomasz M. Korczyński

Publicysta "Naszego Dziennika"

NaszDziennik.pl