logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Fabio Frustaci/ PAP/EPA

Głosić nadzieję

Poniedziałek, 28 października 2024 (17:48)

Aktualizacja: Poniedziałek, 28 października 2024 (20:19)

26 grudnia Ojciec Święty otworzy Drzwi Święte w więzieniu Rebibbia. Będzie to namacalny znak głoszenia nadziei – powiedział ks. abp Fisichella, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, podczas konferencji prasowej w Watykanie.

„Pielgrzymi nadziei” to hasło Roku Świętego 2025, który Franciszek rozpocznie od otwarcia Drzwi Świętych w bazylice św. Piotra w Wigilię Bożego Narodzenia. Następnie przyjdzie kolej na Drzwi Święte w więzieniu, w którym przez długi czas więziony był zamachowiec na Jana
Pawła II Mehmet Ali Agca (zamach 13 maja 1981 r.). Potem Papież Franciszek otworzy również Porta Santa w trzech rzymskich bazylikach.

„Rzym przygotowuje się do pokazania jeszcze piękniejszego oblicza niż to, które już ma, i stopniowo znikają place budowy, które w ostatnich miesiącach wystawiały na próbę cierpliwość wszystkich” – powiedział ks. abp Fisichella, który odpowiada z ramienia Stolicy Apostolskiej za przygotowania do Roku Świętego 2025, współpracując ściśle z władzami miasta, regionu i kraju. 

Ogólny kalendarz wszystkich wydarzeń związanych
z Rokiem Jubileuszowym jest dostępny na stronie internetowej Roku Świętego od kilku dni, ale początkowo  był tylko w języku włoskim. „Kalendarz jest stale aktualizowany o różne inicjatywy pochodzące od organizacji z całego świata. Różni się on od kalendarza najważniejszych wydarzeń, który jest dostępny online już od jakiegoś czasu. Nowy, bardziej ogólny, kalendarz jest podzielony na trzy kategorie: kategoria „Pielgrzymka”,
w której znajdują się diecezje i różne organizacje, które już się zarejestrowały; kategoria „Wydarzenie kulturalne”
i kategoria „Duże wydarzenie”. Mamy nadzieję, że ułatwi to przegląd licznych inicjatyw na cały Rok Święty” – powiedział ks. abp Fisichella.

Ksiądz abp Fisichella poinformował o serii wydarzeń kulturalnych w Rzymie z okazji Roku Świętego: koncerty
i kilka wystaw. Według niego w ciągu 40 dni około 330 000 osób już odwiedziło niewielką wystawę ze znanym przedstawieniem ukrzyżowania pt. „Chrystus Świętego Jana od Krzyża” autorstwa Salvadora Dalí w rzymskim kościele na Corso. Podkreślił, że jest szczególnie dumny
z faktu, że amerykańskie muzeum wypożyczyło „Białe ukrzyżowanie” Marca Chagalla na wystawę, która również planowana jest na Corso w Rzymie od końca listopada do końca stycznia. Dzieło, stworzone w 1938 roku, jest uważane za ulubiony obraz Papieża Franciszka.

Ksiądz abp Fisichella poinformował również o wystawie ikon. Rzadko prezentowane ikony z Muzeów Watykańskich będą wystawiane w krypcie kościoła św. Agnieszki na Piazza Navona od połowy grudnia do połowy lutego.

Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji potwierdził, że Watykan będzie obecny na Światowej Wystawie Expo w Osace w Japonii w 2025 roku, z własnym stoiskiem wewnątrz włoskiego pawilonu. „Tematem Pawilonu Stolicy Apostolskiej będzie »Piękno przynosi nadzieję«, co stanowi uniwersalne przesłanie, którym należy się dzielić ze wszystkimi odwiedzającymi. Piękno jest siłą transformującą, zdolną poruszyć ludzkie serca i obudzić pragnienie lepszego świata. Sam Papież Franciszek zadeklarował, że jedyne dzieło Caravaggia przechowywane w Muzeach Watykańskich zostanie wystawione na Osaka Expo: »Złożenie do grobu«. Paradoksalnie dzieło to niesie przesłanie nadziei. W obliczu dramatu śmierci wiemy, że istnieje wiara w zmartwychwstanie, w prawdziwe i szczere życie dane wierzącym w Chrystusa” – wyjaśnił proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji.

AB, KAI

NaszDziennik.pl