logo
logo
zdjęcie

Zdjęcie: Darek Delmanowicz/ PAP

Piotrowi powierzone jest zadanie: „miłować więcej”

Niedziela, 18 maja 2025 (11:16)

Aktualizacja: Niedziela, 18 maja 2025 (12:00)

Papież Leon XIV otrzymał podczas Mszy św. na placu Świętego Piotra inaugurującej jego pontyfikat paliusz i pierścień Rybaka. Są to insygnia symbolizujące związek z apostołem Piotrem i misją kierowania Kościołem.

Paliusz i pierścień nałożyli Papieżowi księża kardynałowie: Mario Zenari, nuncjusz w Syrii, Fridolin Ambongo z Demokratycznej Republiki Konga i Luis Antonio Tagle z Filipin.

Paliusz to wełniana taśma, ozdobiona czarnymi pasmami i czarnymi krzyżami z jedwabiu. Są też na nim trzy szpile, które symbolizują gwoździe krzyża Chrystusa.

Ksiądz kardynał Tagle nałożył Leonowi XIV pierścień Rybaka, na którym widnieje postać apostoła Piotra trzymającego w jednej ręce klucze, a w drugiej sieć. Wygrawerowany jest też papieski herb i napis: Leo XIV.

Pierścień jest pieczęcią, którą Papież sygnuje oficjalne dokumenty, takie jak listy apostolskie i bulle.

Nałożenie obu insygniów to kulminacyjny moment inauguracji pontyfikatu. Następuje po nim rytuał posłuszeństwa wobec Papieża ze strony 12 przedstawicieli ludu Bożego z całego świata.

W obrzędzie tym udział wzięło trzech kardynałów: Frank Leo z Kanady, Jaime Spengler z Brazylii i John Ribat z Papui-Nowej Gwinei.

Ponadto byli biskup, prezbiter i diakon oraz przewodnicząca Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych, australijska zakonnica Oonah O’Shea i jezuita Arturo Sosa z Wenezueli, który stoi na czele unii przełożonych generalnych zakonów męskich. Była też para małżonków i dwoje przedstawicieli młodzieży.

Podczas Mszy Świętej inaugurującej pontyfikat Papieża Leona XIV pierwsze czytanie w Liturgii Słowa było w języku hiszpańskim.

Piotrowi powierzone jest zadanie: „miłować więcej” – powiedział następnie Ojciec Święty. Nigdy nie chodzi o zdobywanie innych przez dominację, lecz przez miłość – dodał. Chciałbym, aby naszym wspólnym pragnieniem był Kościół zjednoczony – podkreślił Leon XIV. Przypomniał, że powinien nam przyświecać duch misyjny. Dodał: „Wszyscy bracia, idźmy ku Bogu i miłujmy się wzajemnie”.

 

 

APW, PAP, KAI, vaticannews.va

NaszDziennik.pl